Trwa ładowanie...
d2e0299

Nowy Jork: polonijne stacje znów na antenie


Wszystkie media etniczne w Nowym Jorku, włączając polonijne stacje telewizyjne i radiowe, które przestały działać po uderzeniu terrorystów w World Trade Center, od przyszłego tygodnia znajdą się z powrotem na antenie.

Share
d2e0299

W środę odbyło się zebranie Rady Oświatowej Nowego Jorku, na którym podjęto decyzje przywrócenia działania etnicznych programów telewizyjnych i radiowych -­ powiedziała "Nowemu Dziennikowi" Iwona Rachelska z telewizji polonijnej Studio 3. -­ Wracamy na antenę w przyszłym tygodniu.

Stacje te przestały nadawać po 11 września br., pomimo że antena z Empire State Building, z której korzystały, nie została uszkodzona. Anteny tej zaczął jednak używać kanał publiczny 13, który przed zamachem terrorystycznym nadawał z anteny znajdującej się na północnej wieży World Trade Center. Ta jednak, jak wiadomo, runęła wraz z drapaczem chmur. Na skutek decyzji władz Nowego Jorku telewizyjne i radiowe programy etniczne zostały "wypchnięte" przez kanał 13, ale środowa decyzja Rady Oświatowej przywróciła je do działania.

Oprócz Studia 3, które nadaje z New Jersey, unieruchomione były także polonijne US Polsat TV oraz Radio Most. Stacje te, wraz z kilkunastoma innymi "etnikami" w Nowym Jorku, stały się częścią Komitetu Akcji Programów Etnicznych -­ wielkiej koalicji mediów nowojorskich imigrantów, która powstała 26 września br. Celem koalicji była walka o całkowite przywrócenie działania mediów etnicznych w Nowym Jorku.

d2e0299

Od kilku miesięcy Harold Levy, szef nowojorskiej Rady Oświatowej, która kontroluje radiowe stacje etniczne (częstotliwość 91.5 FM) oraz telewizyjne (kanał 25), próbował zlikwidować media nadające dla społeczności imigracyjnych. W wywiadzie dla "New York Timesa" z marca br. powiedział, że nikt ich nie ogląda i nie słucha.

W odpowiedzi ich producenci ogłosili dane Arbitronu, firmy badającej oglądalność mediów, które pokazywały, że każdego dnia liczba słuchaczy sięga prawie 80 tys. osób.

Członkowie Komitetu Programów Etnicznych, w tym media polonijne, zwracają się z apelem do wszystkich słuchaczy o kontynuowanie popierania stacji etnicznych. Jak poinformowała Iwona Rachelska, Studio 3 wraca na antenę w przyszła sobotę 13 października br. w godzinach 5:30-6:30 po południu. US Polsat działający przy Centrum Polsko-Słowiańskim rozpocznie "prawdopodobnie", jak nam powiedziano, ponowną emisję swych programów w poniedziałek o godz. 11 wieczorem. (Marek Tomaszewski/pr)

d2e0299

Podziel się opinią

Share
d2e0299
d2e0299
Więcej tematów