ŚwiatNowy ambasador USA w Polsce zatwierdzony

Nowy ambasador USA w Polsce zatwierdzony

Senat amerykański jednomyślnie zatwierdził nominację Lee Feinsteina na nowego ambasadora USA w Polsce. Zastąpi on dotychczasowego ambasadora Victora Ashe, który opuszcza placówkę w sobotę.

25.09.2009 | aktual.: 25.09.2009 21:16

Prezydent Barack Obama mianował Feinsteina w lipcu, a 15 września odbyły się przesłuchania nominata przed senacką Komisją Spraw Zagranicznych. Nominację zatwierdzono we wtorek.

W czasie przesłuchań Feinstein powiedział, że po raz pierwszy odwiedził Polskę w 1979 roku i że jego rodzina od strony ojca pochodzi z miejscowości na dawnych polskich kresach wschodnich, położonej na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Określił się jako "zwolennik bliskich więzi transatlantyckich (Atlanticist), który uważa, że USA najlepiej promują swoje interesy i wartości, kiedy współpracują z sojusznikami z NATO".

Przypomniał tragiczną historię Polski - rozbiory, I wojnę światową, inwazję Niemiec hitlerowskich i zniewolenie przez ZSRR - a następnie ruch Solidarności, który doprowadził do obalenia komunizmu. Chwalił Polskę za "odegranie czołowej roli w zakończeniu zimnej wojny i stworzeniu bardziej demokratycznego świata", a także sukcesy gospodarcze.

Podkreślił rolę Polski jako lidera demokratycznych przemian w Europie Środkowej, przypominając inicjatywę Partnerstwa Wschodniego i organizację w Warszawie pierwszego ministerialnego spotkania - forum Community of Democracies (Wspólnota Demokracji), zrzeszającego demokratyczne kraje świata.

- USA mogą skorzystać z polskiego doświadczenia w tej dziedzinie - powiedział.

Przypomniał też wojskową pomoc Polski dla USA w Iraku i Afganistanie oraz jej udział w misji NATO w Kosowie.

Przyrzekł - podobnie jak czynili to ostatnio inni przedstawiciele amerykańskiego rządu - że USA wywiążą się ze zobowiązań sojuszniczych wobec Polski.

- Jesteśmy związani tym, co prezydent Obama nazwał "trwałą obietnicą naszego sojuszu", którego ucieleśnieniem jest Artykuł 5. NATO, przewidujący, że zbrojny atak na jeden kraj NATO "będzie uznany za atak na wszystkie pozostałe". Stany Zjednoczone dotrzymają tego zobowiązania - powiedział.

- Jest rzeczą fundamentalną, by Polska, jeden z największych krajów w Europie, i Stany Zjednoczone podążały naprzód w tandemie. Jestem zdecydowany działać, by tak było - oświadczył.

Wspomniał także o wizach. - Osiągnięcie członkostwa Polski w programie ruchu bezwizowego do USA pozostaje wspólnym celem. Będę aktywnie działał, by pomóc Polsce spełnić kryteria (wejścia do tego programu), które ustalił Kongres - powiedział.

W dwa dni po przesłuchaniach Feinsteina prezydent Obama ogłosił rezygnację z planów umieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce, co wywołało w Warszawie lawinę krytycznych komentarzy pod adresem USA i Obamy.

Feinstein pracował ostatnio jako ekspert w waszyngtońskim think tanku Brookings Institution, a w 2008 roku był jednym z głównych doradców ds. polityki zagranicznej Hillary Clinton, ówczesnej kandydatki do demokratycznej nominacji prezydenckiej, a obecnie sekretarz stanu.

W latach 90., w administracji prezydenta Clintona, pełnił funkcję dyrektora ds. planowania polityki w Departamencie Stanu. Jest absolwentem prestiżowego Uniwersytetu Georgetown, gdzie studiował prawo; studiował też nauki polityczne na Uniwersytecie Miejskim Nowego Jorku (CUNY).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)