Trwa ładowanie...
22-12-2015 10:55

Nowoczesna zaapelowała, by prezydent poprosił TK o prewencyjną kontrolę noweli ustawy o TK

• Apel Nowoczesnej do Andrzeja Dudy o kontrolę nad nowelą ustawy o TK
• PO i Nowoczesna krytykują projekt jako niekonstytucyjny

Nowoczesna zaapelowała, by prezydent poprosił TK o prewencyjną kontrolę noweli ustawy o TKŹródło: Eastnews, fot: Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska
d16hog7
d16hog7

Nowoczesna zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, by nowelę ustawy o Trybunale Konstytucyjnym skierował do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie jej zgodności z ustawą zasadniczą.

- Biorąc pod uwagę wiele kontrowersji związanych z tym procedowanym aktem prawnym, zgłaszamy apel do prezydenta Andrzeja Dudy, by skorzystał ze swoich uprawnień i przeprowadził prewencyjną kontrolę przed Trybunałem Konstytucyjnym tej ustawy - powiedziała na wtorkowym briefingu prasowym w Sejmie rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- Chcemy, aby ten akt prawny, zanim zacznie obowiązywać i doprowadzi do całkowitego paraliżu instytucji Trybunału Konstytucyjnego, który gwarantuje przestrzeganie praw i wolności obywatelskich zapisanych w konstytucji, został sprawdzony przez Trybunał Konstytucyjny - dodała Gasiuk-Pihowicz.

Według posłanki Nowoczesnej "już na pierwszy rzut oka przepisy proponowane przez PiS budzą wątpliwości konstytucyjne". Podkreśliła, że projekt nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, który w poniedziałek omawiała komisja ustawodawcza, to zupełnie inny projekt niż ten, który był przedstawiany podczas pierwszego czytania ubiegłym tygodniu. Jak mówiła większość z poprawek zgłaszanych w poniedziałek przez PiS wykracza poza materię pierwotnego projektu.

d16hog7

- Zaproponowano 19 poprawek, które zasadniczo zmieniają wydźwięk ustawy o TK. Podnoszono niekonstytucyjność wielu z tych poprawek, podnosili to legislatorzy z biura legislacyjnego Sejmu, także poszczególni posłowie; zarzut ten pojawił się też w opiniach Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

W poniedziałek przez 12 godzin w burzliwej atmosferze sejmowa komisja ustawodawcza omawiała projekt nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Zarekomenduje ona Izbie jego przyjęcie. We wtorek rano w głosowaniu zapadła decyzja, że Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu od godz.11. PiS zapowiadało, że chce, by nowelizacja została uchwalona jeszcze przed świętami.

Zgodnie z projektem, złożonym w ubiegłym tygodniu, co do zasady TK miałby orzekać w pełnym składzie - co najmniej 13 z 15 sędziów (dziś jest to dziewięciu sędziów, a większość spraw w TK rozpatruje skład pięciu sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dotychczas - zwykłą.

W poniedziałek komisja przyjęła zgłoszone przez PiS poprawki, w myśl których m.in. Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie stwierdzało wygaśnięcia mandatu sędziego TK, tylko przygotowywało do Sejmu wniosek o wygaśnięcie mandatu sędziego.

d16hog7

Ponadto poprawki wprowadzają zapis, że rozprawa przed TK co do zasady nie mogłaby się odbyć wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, zaś dla spraw orzekanych w pełnym składzie - po upływie sześciu miesięcy. Obecnie ten termin jest określony na 14 dni. W kolejnej poprawce zapisano, że prezes TK mógłby skrócić te terminy o połowę w przypadku m.in. wniosku prezydenta RP albo też skargi lub pytania prawnego odnoszących się do bezpośredniego naruszenia wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela. Według kolejnej poprawki Trybunał miałby rozpoznawać sprawy zgodnie z kolejnością wpływu wniosków.

PO i Nowoczesna krytykują projekt jako niekonstytucyjny.

Prawo zwrócenia się do Trybunału Konstytucyjnego w tym trybie kontroli prewencyjnej przysługuje tylko prezydentowi i może się odnosić tylko do ustaw już uchwalonych i przedstawionych prezydentowi do podpisu oraz do umów międzynarodowych przedstawionych mu do ratyfikacji. W sprawie wniosku prezydenta o stwierdzenie zgodności ustawy z konstytucją przed jej podpisaniem, Trybunał orzeka w pełnym składzie, a jego orzeczenie ma charakter wiążący.

d16hog7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16hog7
Więcej tematów