Nowoczesna edukacja z Funduszami Europejskimi
Edukacja jest ważna dla Unii Europejskiej. Widać to po funduszach unijnych. Wspierają przedszkola, szkoły podstawowe i zawodowe. Finansują projekty edukacyjne studentów i pracowników. Także seniorzy znajdą coś dla siebie.
28.10.2024 | aktual.: 04.11.2024 13:48
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Wsparcie dla najmłodszych
Dotacje unijne można przeznaczyć na remont budynków, zakup wyposażenia i stworzenie nowych miejsc w przedszkolach. Obecnie trwa kilka konkursów dla przedszkoli publicznych i prywatnych. Wnioski można składać w województwach: lubelskim, podlaskim, świętokrzyskim.
Szkoły podstawowe
Do końca października szkoły i placówki oświaty z Małopolski mogą składać wnioski na tzw. edukację włączającą (czyli zwiększającą szanse i kompetencje dzieci z niepełnosprawnościami czy z mniejszości narodowych). Nabory podzielone są terytorialnie: dla Metropolii Krakowskiej oraz pozostałej części województwa. W 2025 r. konkursy będą także w wybranych innych regionach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szkoły zawodowe
W tym roku dostępnych jest również wiele możliwości wsparcia szkół zawodowych. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na dodatkowe zajęcia dla młodzieży, szkolenia nauczycieli, staże u pracodawców czy współpracę z uczelniami wyższymi. Dotacje sfinansują również doposażenie szkolnych warsztatów i laboratoriów.
Wnioski o dotacje na rozwój kompetencji uczniów szkół zawodowych mogą składać samorządy z Małopolski, Podlasia i Pomorza Zachodniego.
Edukacja dorosłych
Z krajowego programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego skorzystają pracownicy przedsiębiorstw, urzędnicy, personel medyczny i nauczyciele, którzy chcą podnieść swoje kompetencje.
Aktualnie spółdzielnie socjalne lub organizacje pozarządowe mogą składać wnioski w konkursie Akademia Menadżera Przedsiębiorstwa Społecznego. Trwa też konkurs dla uczelni. Ponadto pracownicy oświaty i uczniowie mogą też korzystać ze wsparcia programu Erasmus+.
Ciekawe projekty – przedszkola, kosmos i endoskopia
Z pieniędzy unijnych w latach 2007-2015 skorzystało 6500 ośrodków wychowania przedszkolnego. Natomiast z dotacji z ostatniego budżetu stworzono ponad 77 tys. nowych miejsc w przedszkolach. Oznacza to nowe i wyremontowane budynki, nowe wyposażenie, więcej materiałów edukacyjnych oraz więcej gier i zabaw.
W 2017 roku trójmiejskie uczelnie wyższe zadecydowały o stworzeniu nowego kierunku studiów "Technologie kosmiczne i satelitarne". Dzięki temu kadra "kosmicznych inżynierów" stale zasila rozwijający się w Polsce sektor technologii związanych z eksploracją i wykorzystaniem przestrzenni kosmicznej.
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego to pierwszy ośrodek w Polsce, który kształci lekarzy z wykorzystaniem symulatorów endoskopowych. Wcześniej nauka odbywała się na pacjentach. Obecnie metody nauczania są dużo bezpieczniejsze i bardziej dokładne. To najnowocześniejsze laboratorium symulacji medycznej w Europie. W konsekwencji, dzięki nowym umiejętnościom lekarzy, skorzystamy wszyscy.
Aktualne konkursy można znaleźć w Wyszukiwarce Dotacji na Portalu Funduszy Europejskich. Natomiast przykłady ciekawych projektów można znaleźć na Mapie Dotacji UE.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego