Trwa ładowanie...

Nowo otwarte rosyjskie centrum prawosławne w sercu Paryża przykrywką dla szpiegów Kremla?

• Od miesiąca w sercu Paryża działa rosyjskie centrum prawosławne

• Już w czasie powstawania kompleksu narosło wokół niego sporo kontrowersji

• Teraz francuskie media wyrażają obawy, że korzystają z niego rosyjscy szpiedzy

• Ośrodek znajduje się w bliskim sąsiedztwie wielu instytucji rządowych

• Może być wygodną przykrywką dla rosyjskich służb wywiadowczych

Nowo otwarte rosyjskie centrum prawosławne w sercu Paryża przykrywką dla szpiegów Kremla?Źródło: AFP, fot: PATRICK KOVARIK
d93ty5d
d93ty5d

Rosyjskie prawosławne centrum religijno-kulturowe w samym sercu Paryża funkcjonuje niespełna miesiąc, a we francuskiej prasie już pojawiły się podejrzenia, że stanowi przykrywkę dla działań rosyjskich służb wywiadowczych.

Na terenie rozległej działki na nadsekwańskim wybrzeżu, oficjalnie należącej do ambasady Rosji, znajduje się nie tylko prawosławny sobór katedralny i seminarium duchowne, ale również centrum współpracy ekonomicznej i kulturalnej oraz francusko-rosyjsko podstawówka. Kompleks ma budować prestiż Rosji i szerzyć jej punkt widzenia, a wszystko w ramach międzynarodowego programu propagandy kulturowej Kremla.

Burzliwa historia

Idea utworzenia takiego ośrodka w samym sercu Paryża narodziła się w jeszcze 2007 roku, gdy stosunki Francji i Rosji przeżywały rozkwit. Czerpiący ogromne zyski z boomu naftowego Kreml nie szczędził pieniędzy na zakup prestiżowej działki (73 mln euro), przebijając nawet ofertę Arabii Saudyjskiej. Jednak od czasów flirtującego z Kremlem prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, który zaakceptował rosyjski projekt, minęła cała epoka. Po aneksji Krymu i wojnie na Ukrainie w obustronnych relacjach wieje chłodem, czego probierzem było anulowanie kontraktu na Mistrale.

W pewnym momencie zagrożona była również przyszłość wspomnianego centrum, budowanego kosztem, bagatela, 170 milionów euro. Na początku 2015 roku francuski wymiar sprawiedliwości zajął działkę - wraz częściowo wybudowaną cerkwią - na poczet odszkodowania dla byłych akcjonariuszy Jukosu. Było to pokłosie decyzji trybunału arbitrażowego w Hadze, który zasądził 50 mld dol. rekompensaty od rosyjskich władz za nielegalne przejęcie kontroli nad gigantem naftowym należącym wtedy do Michaiła Chodorkowskiego.

d93ty5d

Sytuację uratował fakt, że teren należał do rosyjskiej ambasady, więc francuski sąd apelacyjny uznał pół roku temu, że jest chroniony immunitetem dyplomatycznym. To pozwoliło Rosji dokończyć budowę i zaplanować uroczyste otwarcie ośrodka na połowę października. Wstęgę miał przeciąć sam Władimir Putin z patriarchą Cyrylem, ale zdążył obrazić się na prezydenta Francois Hollande'a za jego ostrą krytykę rosyjskich bombardowań Syrii i ostentacyjnie odwołał swoją wizytę. Sobór wraz z przyległościami otwarto więc z mniejszą niż planowano pompą 19 października.

Niebezpieczne położenie

Nie minął nawet miesiąc od uroczystej ceremonii, gdy zaniepokojona francuska prasa zaczęła donosić, że centrum może stanowić przykrywkę dla aktywności rosyjskiego wywiadu. Tak się bowiem niefortunnie składa, że kompleks położony jest w newralgicznym miejscu francuskiej stolicy, tuż przy Quai d'Orsay, gdzie mieści się siedziba MSZ. Ponadto w bliskiej odległości znajduje też m.in. francuski parlament, biuro ministra obrony czy apartamenty używane przez pracowników administracji prezydenta.

(fot. AFP / PATRICK KOVARIK)
Źródło: (fot. AFP / PATRICK KOVARIK)

Paryski dziennik "Le Temps" cytuje urzędową notatkę sporządzoną dla Pałacu Elizejskiego, w której jeden z byłych francuskich ambasadorów w Moskwie wyraża obawy, że rosyjscy szpiedzy "na pewno" korzystają z rosyjskiego ośrodka. Dlatego notatka zaleca wzmocnienie działań kontrwywiadowczych w tym rejonie.

d93ty5d

Gazeta dowiedziała się również, że ambasador Niemiec, który urzęduje niedaleko, już latem podjął środki zapobiegawcze i zwiększył ochronę przed potencjalnymi działaniami wrogich służb. Powody do niepokoju może mieć także położona w okolicy placówka dyplomatyczna Szwajcarii.

Zaalarmowane francuskie służby ponoć jeszcze w 2008 roku starały się przemówić do rozsądku prezydentowi Sarkozy'emu, że budowa rosyjskiego centrum w samym sercu stolicy nie jest najlepszym pomysłem. Ale dla ówczesnego przywódcy Francji priorytetem była odwilż w stosunkach z Moskwą po wojnie w Gruzji. Nic innego się nie liczyło i podobno interweniował osobiście, by Rosja mogła zbudować prawosławny ośrodek w tak prestiżowej lokalizacji.

Podejrzeniom o szpiegostwo stanowczo zaprzecza ambasador Rosji w Paryżu Aleksander Orłow. Również Francois Fillon - który piastował urząd premiera Francji, gdy ruszał projekt rosyjskiego centrum, a dziś jest kandydatem przyszłorocznych wyborach prezydenckich - określił te zarzuty mianem "czystej fantazji".

d93ty5d

Jednak inni rozmówcy "Le Temps" twierdzą, że powody do niepokoju są. - Mówimy tutaj o rosyjskim ośrodku z immunitetem dyplomatycznym, położonym kilkaset metrów od Quai d'Orsay i Pól Elizejskich. Zadawanie pytań o jego przeznaczenie i zagrożeń z tym związanych to najmniejszy z naszych problemów - przestrzega były francuski dyplomata.

Na razie francuskie służby zdają się dmuchać na zimne. Według doniesień prasy agencje kontrwywiadowcze otoczyły kompleks urządzeniami zagłuszającymi - na wypadek, gdyby Rosjanom przyszło do głowy podsłuchiwać francuskie instytucje i urzędników.

d93ty5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d93ty5d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj