Trwa ładowanie...
d4e0lz0

Nowelizacja kodeksu karnego. Wniosek prezydenta jest już w TK

W poniedziałek do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek prezydenta Andrzeja Dudy - podało RMF FM. Sędziowie zbadają, czy nowelizacja Kodeksu karnego autorstwa autorstwa Zbigniewa Ziobry jest zgodna z Konstytucją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od lewej: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości i prokurator generalny) oraz Andrzej Duda (prezydent) (zdj.arch.)
Od lewej: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości i prokurator generalny) oraz Andrzej Duda (prezydent) (zdj.arch.) (East News, Fot: Stefan Maszewski/Reporter)
d4e0lz0

Już w piątek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że nowelizacja Kodeksu nie zostanie podpisana. O ile Andrzej Duda przyznał rację, że należy reformować prawo, o tyle nie spodobał mu się tryb procedowania ustawy w parlamencie.

"Tryb postępowania z przedmiotową ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego. Bezpieczeństwo prawne obywatela - szczególnie w tak ważnej materii, jaką jest prawo karne - wymaga, by każdy akt normatywny, w szczególności rangi kodeksowej, został przyjęty zgodnie z procedurą przewidzianą w Konstytucji" - napisano w zeszłotygodniowym komunikacie.

Zbigniew Ziobro w niedzielę w programie "#Newsroom" transmitowanym na antenie Polsat News i Wirtualnej Polski stwierdził, że prezydent podał "dwa komunikaty". - Pierwszy, że co do zasady zgadza się z istotą tego projektu, czyli zaostrzeniem kar za najcięższe przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności i przestępczość zorganizowaną, ale też drugi, że nie zgadza się z trybem procedowania - mówił Ziobro.

d4e0lz0

Zobacz także: Kodeks Karny Ziobry w TK. Minister sprawiedliwości: to nie jest moja porażka

Minister sprawiedliwośći zwracał uwagę, że "za treść projektu odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości i rząd, ale za tryb odpowiadają już władze parlamentu, czyli marszałek Sejmu i marszałek Senatu". - Wierzę w to i ufam marszałkowi i jego decyzji, skoro był przekonany do jej podjęcia, że przedstawi argumenty. Czekamy na jego stanowisko, które będzie w pełni bronić tę procedurę przed Trybunałem Konstytucyjnym - dodał Ziobro.

d4e0lz0

Co zakłada projekt?

Nowelizacja Kodeksu karnego zaostrza kary za niektóre przestępstwa, w tym pedofilskie. Została uchwalona 16 maja, już dwa dni po tym, jak projekt złożono w Sejmie. Szybkie tempo prac Izby nad nowelą zostało umożliwione decyzją marszałka Sejmu, który zdecydował o procedowaniu nowelizacji Kodeksu karnego w trybie niekodeksowym. Marszałek rozstrzygnął, że nie był to projekt kodeksowy. Zdaniem Kancelarii Sejmu prace nad tą nowelą były zgodne z regulaminem Sejmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

Podziel się opinią

Share

d4e0lz0

d4e0lz0
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów