Nowe zasady legalizacji pobytu dla cudzoziemców w Polsce
Obcokrajowcy, którzy od co najmniej 10 lat nielegalnie mieszkają w Polsce mogą od dziś zalegalizować swój pobyt. W życie wchodzi bowiem nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, która umożliwia im uzyskanie zezwolenia na pobyt w naszym kraju na 12 miesięcy, z możliwością jego dalszego przedłużenia.
Jak mówi Lidia Chmielewska z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, obcokrajowcy muszą jednak spełnić kilka warunków. Głównym wymogiem jest przebywanie na terenie Polski od co najmniej 1 stycznia 1997 roku. Cudzoziemiec musi także udokumentować swój nieprzerwany pobyt i mieć środki na utrzymanie lub przyrzeczenie zezwolenia na pracę oraz tytuł prawny do lokalu. Wniosek składa się do odpowiedniego wojewody, który po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego może udzielić zezwolenia na pobyt.
Po upływie roku, cudzoziemcy chcąc nadal przebywać na terenie Polski, będą musieli ubiegać się o ponowne pozwolenie już w normalnym trybie, przedstawiając potwierdzenie zatrudnienia lub kształcenia się.
Abolicja nie może być zastosowana w wypadku osób, które w ciągu ostatnich 10 lat opuszczały Polskę na dłużej niż 6 miesięcy albo zsumowany czas przebywania poza jej granicami przekracza 10 miesięcy.
Jeśli istnieje podejrzenie, że pobyt cudzoziemca może spowodować zagrożenie dla porządku publicznego, obronności lub bezpieczeństwa państwa, albo obciążenie budżetu - wojewoda ma prawo wydać decyzję odmowną.
Abolicja potrwa do 20 stycznia przyszłego roku. Nowelizacja nie obejmuje osób, które ubiegały się o podobną abolicję w 2003 roku. Cztery lata temu o zalegalizowanie swojego pobytu w Polsce ubiegało się 223 osoby, między innymi z Armenii i Wietnamu. Zgodę na roczny pobyt otrzymało wtedy 200 osób.