Trwa ładowanie...

Nowe tramwaje Pesy będą jeździć we Wrocławiu?

W przetargu na nowe tramwaje we wrocławskim MPK wpłynęła jedna oferta - bydgoskiej firmy Pesa. Zakup nowych pojazdów nie jest jednak przesądzony.

Share
Nowe tramwaje Pesy będą jeździć we Wrocławiu?
Źródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d3g98ur

W ogłoszonym na początku czerwca przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji przetargu na dostawę sześciu sztuk nowych tramwajów wpłynęła jedna oferta. Firma Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz S.A. zaoferowało miejskiemu przewoźnikowi sześć pojazdów za kwotę ok. 50 mln złotych. Obecnie komisja przetargowa rozpatruje wniosek pod względem merytorycznym i formalnym.

Przetarg jest szansą na kolejne skorzystanie z unijnych pieniędzy. Dotychczas dzięki dofinansowaniu rozwoju transportu szynowego, MPK zakupiło już 60 nowych tramwajów. Środki na zakup sześciu dodatkowych pojazdów mają pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach wspólnie z urzędem miasta przygotowanego projektu.

Istnieje jednak możliwość, że spółka i miasto dofinansowania unijnego na zakup nie dostaną. Wtedy zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, przetarg zostanie unieważniony.

d3g98ur

Według wytycznym zawartych w zamówieniu, tramwaje mają być klimatyzowane, niskopodłogowe oraz jednokierunkowe (w odróżnieniu od tramwajów Skoda 19T, ostatniej miejskiej inwestycji w tabor tramwajowy). Patryk Wild, dyrektor ds. Inwestycji i Rozwoju MPK Wrocław, mówi, że nowe pojazdy nie będą przypisane do jednych linii, a będą obsługiwać wszystkie rejony Wrocławia. Zgodnie z warunkami przetargu, sześć nowych tramwajów trafić ma na wrocławskie torowiska do końca czerwca 2015 r.

Tramwaje bydgoskiej firmy Pesa są jeżdżą już po ulicach wielu polskich miast – m.in. Warszawy, Łodzi, Gdańska, Torunia czy Szczecina – i są także eksportowane do Europy Wschodniej. Pojazdy z Bydgoszczy można spotkać na torowiskach w węgierskim Segedynie, bułgarskiej Sofii czy rumuńskim Klużu-Napoce. Pesa jest w trakcie dostarczania tramwajów dla Krakowa oraz Moskwy.

Wrocławskie MPK zakłada możliwość zakupu kolejnych 19 pojazdów szynowych. Dotychczas trwa realizacja zamówienia na nowy tabor autobusowy – na ulicach stolicy Dolnego Śląska ma pojawić się 57 nowych autobusów marki Solaris, pierwsze sztuki, wedle zapewnień spółki, zobaczymy na ulicach jeszcze w sierpniu bieżącego roku.

d3g98ur

Podziel się opinią

Share
d3g98ur
d3g98ur
Więcej tematów