Trwa ładowanie...
d3rlung

Nowe terapie leczenia złośliwego raka skóry

Przełom w leczeniu czerniaka i nadzieja dla chorych na złośliwego raka skóry. Na rynek Unii Europejskiej weszły dwie nowoczesne terapie leczenia tego nowotworu.

Share
d3rlung

Profesor Piotr Rutkowski z warszawskiego Centrum Onkologii wyjaśnił, że jeden z leków działa na komórki układu odpornościowego w taki sposób, że zaczynają one niszczyć komórki czerniaka. Natomiast drugi preparat ma działanie celowane, które na poziomie komórek blokuje zmutowane geny i pozwala na skuteczną walkę nawet z zaawansowanym nowotworem.

W Polsce lek jest testowany w badaniach klinicznych. Jednym z pacjentów jest 70-letni Eugeniusz Stasiukiewicz, który od półtora roku walczy z czerniakiem. Zachorował po wakacjach w Grecji, kiedy po intensywnym opalaniu na skórze pojawił mu się krwawiący guzek. Choroba przebiegała bardzo szybko, po wycięciu zmiany doszło do przerzutów. Zastosowana terapia spowodowała cofnięcie choroby.

Onkolodzy mają nadzieję, że nowoczesne, skuteczne leczenie czerniaka będzie możliwe w ciągu kilku miesięcy w Polsce. Do ministerstwa zdrowia złożono propozycję programów lekowych terapii czerniaka. Według szacunków obecnie leczenia potrzebuje 30 osób, u których wykryto w badaniach genetycznych mutację genu, na którą działa ta terapia.

W naszym kraju co roku na czerniaka diagnozuje się u ponad 2,5 tysiąca osób, a połowa chorych umiera z powodu tego nowotworu.

d3rlung
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rlung
Więcej tematów