Nowe szlaki kulturowe dla turystów
Już niedługo turyści odwiedzający
Małopolskę będą mogli przemierzać szlak papieski lub orawski szlak
solny na Węgry - zapowiada "Gazeta Krakowska".
07.10.2005 | aktual.: 07.10.2005 14:09
Dzięki przyjęciu wojewódzkiego programu ochrony dziedzictwa i krajobrazu kulturowego, w regionie powstanie 14 nowych szlaków dziedzictwa kulturowego, oferujących turystom możliwość poznania ciekawych zabytków i miejsc.
- Szlaki kulturowe to kompletny produkt turystyczny. Chcemy, by goście spędzali w Małopolsce jak najwięcej czasu i dlatego pokazując im jedną atrakcję, od razu wskazujemy kolejną- tłumaczy wicemarszałek województwa Jan Bereza.
Na razie w Małopolsce funkcjonuje dziewięć szlaków kulturowych. Najbardziej znane to: szlak architektury drewnianej, orlich gniazd i cmentarzy wojskowych z I wojny światowej. Szlaki posiadają jednolite oznakowanie, na każdym obiekcie znajduje się informacja, w jaki sposób można dotrzeć do kolejnego.
-_ Małopolska to nie tylko Kraków i Tatry. Mamy np. dużo starych, pięknych kościółków. Wyeksponowaliśmy je, tworząc szlak architektury drewnianej. To turystyka niszowa, ale osób zainteresowanych wąskimi, konkretnymi tematami nie brakuje. Chcemy iść dalej tą drogą_- dodaje Bereza.
Wśród nowych szlaków znajdą się m.in. trasy wzdłuż cerkwi Beskidu Niskiego, warowni jurajskich, miejsc związanych z historią lotnictwa czy rozwojem przemysłu naftowego. W górach turyści będą mogli wędrować szlakiem łączącym miejsca i pamiątki związane z Janem Pawłem II. Powstanie również trasa dla pasjonatów sadownictwa. (PAP)