PolskaNowe przepisy o ubezpieczeniu rolników?

Nowe przepisy o ubezpieczeniu rolników?

Rolniczemu ubezpieczeniu w KRUS mają też
podlegać cudzoziemcy, zasiłek chorobowy będzie mógł być pobierany
nie przez 180, ale przez 540 dni - to niektóre zmiany rządowej
noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

11.02.2003 21:57

Intencją resortu rolnictwa było m.in. wyeliminowanie z KRUS tych, którzy przerejestrowywali się do kasy tylko po to, żeby płacić mniejszą składkę. Dlatego rząd proponuje uszczelnienie systemu przez ograniczenie dostępu do niego osób prowadzących jednocześnie działalność rolniczą i gospodarczą oraz zwiększenie składki dla osób prowadzących działalność rolniczą i gospodarczą.

Nowelizacja ustawy wynika m.in. z dostosowania przepisów ustawy do: Konstytucji, pakietu ustaw dotyczących reformy powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, ustawy o finansach publicznych i ordynacji podatkowej.

Nowelizacja rozszerza - o cudzoziemców - krąg osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników, wyklucza też możliwość pobierania jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej przez osoby nieubezpieczone. Wydłuża się okres pobierania zasiłku chorobowego z dotychczasowych 180 do 540 dni, a katalog świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników ma zostać rozszerzony o rolniczą rentę szkoleniową.

Rząd chce wprowadzić zasadę, że zwiększona wypadkowość w gospodarstwie rolnym będzie dla niego oznaczać podwyższenie składki na ubezpieczenie rolnicze. Rząd chce też zwiększenia nadzoru nad funduszem składkowym poprzez wprowadzenie do składu Rady Nadzorczej Funduszu Składkowego przedstawicieli ministerstw: właściwego ds. finansów, właściwego ds. rozwoju wsi i właściwego ds. zabezpieczenia społecznego.

Przedstawiciele resortu rolnictwa mówili jesienią zeszłego roku PAP, że emerytury i renty rolnicze są dużo niższe niż te z ZUS, lecz te pieniądze zabezpieczają nie tylko starsze pokolenie rolników ale są określonym wsparciem dla wsi. W porównaniu z 1997 rokiem, w 2001 r. dochody rolników były o połowę niższe. Wydatki na KRUS, to duże obciążenie dla państwa, które opłaca większość składek, ale tak jest w całej Unii Europejskiej - do 80 proc. wydatków na ubezpieczenie społeczne rolników pokrywane jest przez budżet. (and)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)