Nowe pasmo dokumentalne Jedynki
19 marca TVP1 wprowadza nowe pasmo filmów dokumentalnych 'Na własne oczy'.
09.03.2007 07:09
W nowym cyklu, emitowanym w każdy poniedziałek o godz. 20.20, będą prezentowane polskie i zagraniczne filmy dokumentalne o tematyce społeczne. Widzowie będą mogli obejrzeć zarówno produkcje premierowe, jak również powtórki najwybitniejszych dokumentów zrealizowanych w ostatnich latach.
Pierwszą premierą w paśmie „Na własne oczy” będzie norwesko-kanadyjski film dokumentalny pt. „Na linie”. Dokument prezentuje poruszającą historię dzieci z chińskiego sierocińca, które są Ujgurami, czyli chińskimi muzułmanami i obecnie choć używają języka chińskiego, to jednak wyznając islam zatracili poczucie jedności z resztą Chińczyków. Praktykowanie islamu w Domu Dziecka jest zakazane. Znajduje się jednak nauczyciel, który okazując im serce, uczy dzieci pewnej tradycyjnej ujgurskiej specjalności - chodzenia na linach. Film pokazuje, jak dzieci nie poddają się komunistycznej indoktrynacji: pielęgnują tradycję i praktykują zakazaną religię swojego narodu. Emisja 19 marca o godz. 20.20.
Kolejną propozycją filmową w ramach cyklu, którą widzowie zobaczą 26 marca będzie polski film pt. „Uciekinier” w reż. Marka Pawłowskiego. Obraz pokazuje niezwykłe losy Kazimierza Piechowskiego – jedynego żyjącego uczestnika najsłynniejszej i najbardziej brawurowej ucieczki z Auschwitz, która rozegrała się 20 czerwca 1942 r. kiedy czterech więźniów Auschwitz uciekło w mundurach SS, z bronią, autem wicekomendanta z obozu. Była to ucieczka bardzo niebezpieczna, a jednak udana. Dokument zawiera nigdzie dotąd nie publikowane fotografie pokazujące historię Auschwitz. Zdjęcia przedstawiają członków SS w prywatnych sytuacjach, w miejscach, skąd uciekali bohaterowie filmu.
Kolejnymi polskimi filmami, które zobaczą widzowie w paśmie „Na własne oczy” będą: „Kim Ki Dok” w reż. Patryka Yoki i Jolanty Krysowatej, „Szafa Polska 1945-89” w reż. Katarzyny Kościelak i Joanny Jaworskiej, „Tam, gdzie się ludzie nie umawiali” w reż. Dżamili Ankiewicz, „Taka historia” w reż. Pawła Łozińskiego oraz „Czaszka” w reż. Lissbeth Jessen.
W poniedziałkowym cyklu Jedynki nie zabraknie także propozycji zagranicznych. Widzowie obejrzą amerykańskie dokumenty „Gwiezdny pocałunek” i „Życie bez bólu”, brytyjski film „19 lat w śpiączce”, szwedzki obraz „Zwyczajna rodzina” czy duński dokument „Karen Blixen. Biografia”.