Trwa ładowanie...
d1abg91
08-10-2009 10:46

Nowe odkrycie dotyczące raka piersi. Będzie przełom?

Podczas rozwoju raka piersi dochodzi do licznych mutacji w DNA komórek nowotworu, co napędza jego genetyczną ewolucję - informują naukowcy z Kanady na łamach czasopisma "Nature". Autorzy badań mają nadzieję, że ich odkrycie pozwoli zrozumieć zmiany zachodzące w komórkach guza podczas rozwoju choroby.

d1abg91
d1abg91

W trakcie postępu choroby nowotworowej, komórki guza potrzebują nowych mutacji, które umożliwią im szybki wzrost i rozprzestrzenianie się do innych narządów - czyli powstawanie przerzutów.

Samuel Aparicio wraz z kolegami z Centrum Badania Raka w Vancouver przy pomocy metod sekwencjonowania DNA nowej generacji badał jakie mutacje pojawiają się w tzw. nowotworach piersi pozytywnych dla receptorów estrogenowych alfa. Ten właśnie typ guza stanowi około 15% wszystkich przypadków raka sutka. Próbki materiału genetycznego pobrano z biopsji wykonanej w momencie diagnozy i z guza wtórnego usuniętego tej samej pacjentce 9 lat później, po powstaniu przerzutów.

Naukowcy stwierdzili w DNA komórek guza wtórnego aż 32 mutacje, z czego 19 nowych w porównaniu do guza pierwotnego. Analiza porównawcza DNA i RNA wykazała, że w komórkach nowotworowych dochodzi również do zmian w aktywności genów.

Na podstawie swoich obserwacji autorzy badań sugerują, że analiza materiału genetycznego guzów pierwotnych przed rozpoczęciem terapii i zanim staną się inwazyjne, może pomóc w odnalezieniu genów odpowiedzialnych za początkowe stadia rozwoju złośliwości raka. Badanie jedynie próbek najbardziej złośliwych nowotworów, gdzie obecnych jest o wiele więcej mutacji, wymaga dużo większej liczby próbek i bardziej skomplikowanych analiz.

d1abg91
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1abg91
Więcej tematów