Trwa ładowanie...

Nowe obostrzenia. Zamknięte hotele na Warmii i Mazurach, koniec z przyłbicami i szalikami

Od soboty w Polsce obowiązują nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Nowe rozporządzenie, opublikowane w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw, wprowadza m.in. lockdown na Warmii i Mazurach oraz obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maseczką.
Share
Nowe obostrzenia. Zamknięte hotele na Warmii i Mazurach. Koniec z przyłbicami i szalikami (fot. East News)
Nowe obostrzenia. Zamknięte hotele na Warmii i Mazurach. Koniec z przyłbicami i szalikami (fot. East News)
dufsygt

Opublikowane w piątek po godz. 20 rozporządzenie liczy kilkadziesiąt stron. Obowiązuje od soboty 27 lutego.

"Najistotniejszą zmianą jest ustanowienie województwa warmińsko-mazurskiego obszarem szczególnie zagrożonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W przypadku tego województwa wprowadzono dodatkowe obostrzenia związane m.in. z zamknięciem basenów, ograniczeniami w zakresie prowadzenia usług hotelarskich, z ograniczeniami związanymi z prowadzeniem działalności kulturalnej (kina, teatry), związanymi ze sportem, z działalnością kasyn oraz działalnością tzw. galerii handlowych" - czytamy w dokumencie.

W województwie warmińsko-mazurskim ograniczenia dotkną także uczniów klas I-III. Od poniedziałku wrócą oni do nauczania zdalnego.

dufsygt

Na terenie całej Polski rozporządzenie znosi możliwość zakrywania ust i nosa przy pomocy przyłbic, szalików, kominów, chust i bandan. Od soboty dopuszczalne są tylko maseczki.

Nowe ograniczenia. Testy przy przekraczaniu granicy

Rząd wprowadził od soboty także ograniczenia dotyczące przekraczania granicy lądowej z Republiką Czeską i z Republiką Słowacką. Każdy, kto chce przekroczyć tę granicę, będzie musiał mieć negatywny wynik testu diagnostycznego na koronawirusa, wykonany najpóźniej 48 godzin przed przekroczeniem granicy "licząc od momentu otrzymania wyniku tego testu" lub zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID-19.

Ci, którzy takiego testu lub zaświadczenia nie mają, będą objęci kwarantanną (niezależnie od tego, jakim środkiem transportu podróżują - dotyczy to również osób przemieszczających się pieszo).

dufsygt

Testów ani zaświadczeń o szczepieniu nie będą musieli pokazywać pracownicy transgraniczni ani kierowcy ciężarówek czy autobusów.

Rząd przedłużył także do 14 marca obowiązywanie innych dotychczasowych ograniczeń.

Nowe rozporządzenie ws. ograniczeń. Wciąż zamknięte restauracje i siłownie

Placówki hotelowe zostaną więc nadal otwarte (poza województwem warmińsko-mazurskim). Wykorzystanych może być jednak tylko połowa dostępnych miejsc w każdym obiekcie.

dufsygt

Zamknięte pozostaną nadal restauracje, także te hotelowe. Będą one mogły przygotowywać posiłki dla gości - będą one jednak podawane do pokoi.

Otwarte pozostają nadal kina, teatry, opery, filharmonie, muzea i galerie sztuki. W tych placówkach będzie nadal obowiązywać reżim sanitarny. W kinie czy teatrze zajętych może być jedynie połowa miejsc siedzących.

Nadal zamknięte - co najmniej do 14 marca - pozostaną dyskoteki i kluby nocne, z wyłączeniem miejsca do tańca w sportowych klubach tanecznych.

Nadal nie można będzie także skorzystać z usług aquaparków, siłowni, klubów fitness. Wyłączone z zakazu działalności pozostaną kluby działające w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów i dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych

dufsygt

Zmiany w obostrzeniach. Przyłbica tylko pod jednym warunkiem

Nowe obostrzenia. Co z kasynami i hotelami?

Regulacje obejmują również kasyna oraz salony gier. Prowadzenie działalności w tych obiektach będzie dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, że klienci nie będą w nich spożywali napojów lub posiłków.

dufsygt

Na mocy rozporządzenia z ograniczenia w zakresie usług hotelarskich zwalnia się osoby biorące udział w charakterze zawodnika, członka sztabu szkoleniowego, lekarza, fizjoterapeuty lub sędziego w Halowych Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce, które mają się odbyć w Toruniu.

Z kolei warunkiem rozpoczęcia m.in. rehabilitacji leczniczej będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego, a nie - jak dotychczas - w terminie 6 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dufsygt

Podziel się opinią

Share
dufsygt
dufsygt
Więcej tematów