Trwa ładowanie...

Nowe obostrzenia do 14 marca. Jest nowe rozporządzenie, które będzie obowiązywać

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie nowych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie liczy kilkadziesiąt stron i będzie obowiązywać od soboty.
Share
Adam Niedzielski krytycznie wypowiadał się na temat trzeciej fali pandemii
Adam Niedzielski krytycznie wypowiadał się na temat trzeciej fali pandemiiŹródło: PAP, Fot: Łukasz Gągulski
dwugsif

Przypomnijmy, według zapowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera nowe rozporządzenie miało być opublikowane w czwartek wieczorem bądź w piątek rano. Tak się jednak nie stało i urzędnicy po raz kolejny publikują dokument dosłownie na kilka godzin przed wejściem w życie nowych regulacji.

Rozporządzenie z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ukazało się z podpisem elektronicznym premiera Mateusza Morawieckiego. W piątek po godzinie 20.00 zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

"Najistotniejszą zmianą jest ustanowienie województwa warmińsko-mazurskiego obszarem szczególnie zagrożonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W przypadku tego województwa wprowadzono dodatkowe obostrzenia związane m.in. z zamknięciem basenów, ograniczeniami w zakresie prowadzenia usług hotelarskich, z ograniczeniami związanymi z prowadzeniem działalności kulturalnej (kina, teatry), związanymi ze sportem, z działalnością kasyn oraz działalnością tzw. galerii handlowych" - czytamy w dokumencie.

dwugsif

Ponadto rząd wprowadza ograniczenia w zakresie przekraczania granicy lądowej z Republiką Czeską i z Republiką Słowacką. "Osoba przekraczająca tę granicę będzie obowiązana do posiadania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu" - informuje resort zdrowia w dokumencie.

Obowiązywanie ograniczeń, które obowiązywały do dnia 28 lutego 2021 r., zostało przedłużone do dnia 14 marca 2021 r. Chodzi o dotychczasowe zasady bezpieczeństwa dotyczące kultury, sportu i hoteli.

Placówki hotelowe zostaną więc nadal otwarte (poza województwem warmińsko-mazurskim), ale obłożenie pokoi nie będzie mogło przekroczyć połowy dostępnych dla gości pomieszczeń. Rząd nie zdecydował się otworzyć restauracji hotelowych. Będą one mogły wydawać posiłki do pokoi.

Otwarte pozostają nadal kina, teatry, opery, filharmonie, muzea i galerie sztuki. W tych placówkach będzie nadal obowiązywać reżim sanitarny. W kinie czy teatrze zajętych może być jedynie połowa miejsc siedzących.

dwugsif

Do 14 marca zamknięte pozostają dyskoteki i kluby nocne, z wyłączeniem miejsca do tańca w sportowych klubach tanecznych. Nieczynne nadal pozostają aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness z wyłączeniem klubów działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów i dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Nowe regulacje dotyczą również kasyn oraz salonów gier. Prowadzenie działalności w tych obiektach będzie dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, by klienci nie spożywali napojów lub posiłków. W środku lokalu będzie mogła się znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m.kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

Nowe obostrzenia. Koniec z przyłbicami

Rozporządzenie znosi również możliwość zakrywania ust i nosa za pomocą innych niż maseczki środków ochrony (przyłbice, części odzieży).

dwugsif

W związku z ograniczeniami w zakresie usług hotelarskich przewidujących udostępnianie nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie rząd przygotował wyjątki. Z tych wymogów zwalnia się osoby biorące udział w charakterze zawodnika, członka sztabu szkoleniowego, lekarza, fizjoterapeuty lub sędziego w Halowych Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce, które odbędą się w tym roku w Toruniu.

Z kolei warunkiem rozpoczęcia m.in. rehabilitacji leczniczej będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego, a nie jak dotychczas w terminie 6 dni.

Rozporządzenie liczyło w pierwotnej wersji 64 strony. Przed publikacją w Dzienniku Ustaw zmniejszyło się do 33 stron.

Jak wyjaśniał rzecznik rządu Piotr Müller dokument ma charakter "aktu jednolitego", bo dotąd rozporządzenie było wielokrotnie nowelizowane. - W związku z tym, to będzie jeden dokument łączący wszystkie regulacje z ostatnich tygodni tak, aby był bardziej czytelny - mówił Müller.

dwugsif

Nowe obostrzenia. Wojciech Andrusiewicz o "prawdopodobnej" regionalizacji. Zdradza szczegóły

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwugsif

Podziel się opinią

Share
dwugsif
dwugsif
Więcej tematów