Trwa ładowanie...

Nowe obostrzenia od 6 czerwca. Sprawdź, co się zmieni

6 czerwca zostaną poluzowane kolejne obostrzenia. Już od niedzieli możliwe będzie m.in. organizowanie wesel i zgromadzeń do 150 osób. Inne zasady obowiązywać będą też w pojazdach transportu publicznego. Publikujemy pełną listę zmian.

Nowe obostrzenia od 6 czerwca. Sprawdź, co się zmieniNowe obostrzenia od 6 czerwca. Sprawdź, co się zmieniŹródło: Getty Images, fot: Michal Fludra
dto4wwa
dto4wwa

Zmiany w restrykcjach pandemicznych ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej. - Widać, że dynamika spadku zakażeń jest bardzo wysoka. W ostatnim miesiącu również zgony w bardzo dynamicznym stopniu zmniejszyły się. (…) Można powiedzieć, że pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach - powiedział Niedzielski.

Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 6 do 25 czerwca. - Mimo tego, że luzujemy, a mobilność rośnie, nie obserwujemy zwiększenia w zakresie zachorowań - tłumaczył minister.

Nowe obostrzenia od 6 czerwca. Lista zmian

Już od niedzieli zmienią się przepisy dotyczące wesel i zgromadzeń. Maksymalna liczba uczestników wyniesie 150 osób.

6 czerwca przywrócona zostanie też możliwość prowadzenia targów, konferencji i wystaw. Limit będzie identyczny, jak w przypadku innych zdarzeń czy eventów w obiektach zamkniętych (1 os./15 mkw).

dto4wwa

Otwarte zostaną także sale zabaw. Tam również będzie obowiązywał limit 1 os./15 mkw.

Zobacz też: Absurd z luzowaniem obostrzeń. Na mecz pójdziesz, na koncert już nie. Minister tłumaczy

Zmiany dotkną również transportu zbiorowego - możliwe będzie 75-procentowe obłożenie danego środka transportu.

W opublikowanym w sobotę rozporządzeniu znalazły się też zapisy dotyczące funkcjonowania pokojów zagadek i domów strachu. Od 6 czerwca ich działalność może odbywać się pod warunkiem, że w pomieszczeniu przebywa jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 mkw.

dto4wwa

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że do liczby osób nie wlicza się tych, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19 dwiema dawkami AstraZeneki, Moderny, Pfizera lub jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson.

Paszporty covidowe w Polsce. Znamy szczegóły

1 czerwca Polska przystąpiła do unijnych certyfikatów covidowych. Paszporty mają ułatwić swobodne podróżowanie po państwach UE w dobie pandemii.

- Polska znalazła się w grupie 7 krajów, podłączonych do systemu unijnego, które już wydają certyfikaty zgodne ze wszystkimi standardami. Można je pobrać z internetowego konta pacjenta. Dostępne są w zarówno formie elektronicznej (kod QR), jak i w formie wydruku (plik .pdf) - wyjaśnił szef MZ Adam Niedzielski.

dto4wwa

Paszport covidowy można uzyskać m.in. poprzez zaszczepienie. "Zielony status" następuje 14 dni po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki lub jednej dawce szczepionki na COVID-19 firmy Johnson & Johnson.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dto4wwa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dto4wwa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj