Trwa ładowanie...

Nowe obostrzenia. Czy Polacy noszą maseczki? Sondaż

Nowe obostrzenia weszły w życie w minioną sobotę. Wszystkie powiaty znajdują się w strefie żółtej lub czerwonej. Oznacza to m.in. obowiązek noszenia maseczki nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale też na wolnym powietrzu. Czy Polacy przestrzegają nowych rygorów sanitarnych? Wyniki sondażu nie pozostają wątpliwości.
Share
Nowe obostrzenia. Maseczki ochronne są obowiązkowe w przestrzeni publicznej. Polacy korzystają z maseczek?  Wyniki sondażu / foto ilustracyjne
Nowe obostrzenia. Maseczki ochronne są obowiązkowe w przestrzeni publicznej. Polacy korzystają z maseczek? Wyniki sondażu / foto ilustracyjneŹródło: Pixabay
d44jyy4

Jak wynika z raportu Kantar "Korzystanie z maseczek w miejscach publicznych", ponad dwie trzecie (70 proc.) Polaków deklaruje, że zasłania usta i nos maseczką, a 12 proc. twierdzi, że zasłania nią jedynie usta.

Z kolei 4 proc. badanych zasłania usta i nos częścią odzieży, np. szalikiem. 2 proc. respondentów przyznało, że w ogóle nie zasłania ust ani nosa w przestrzeni publicznej, a kolejne 2 proc. odmówiło odpowiedzi na to pytanie.

Wyniki raportu wskazują, że do poprawnego zakładania maseczki najrzadziej przyznają się osoby najmłodsze, z niższym wykształceniem, ze średnich miast (20-100 tys.) i z miast powyżej 500 tys. mieszkańców oraz regionów dolnośląskiego i wielkopolskiego.

d44jyy4

Koronawirus. Zamknięte cmentarze 1 listopada? Piotr Mueller o zaleceniach rządu

Nowe obostrzenia. Polacy poprawnie noszą maseczki?

Poprawne noszenie maseczki częściej deklarują kobiety (72 proc.) niż mężczyźni (69 proc.). Najczęściej są to osoby w wieku od 45 do 64 lat ze wschodnich regionów Polski. Do noszenia maseczki tylko na ustach częściej przyznają się osoby z największych miast i z regionu centralnego.

Badanie wykazało ponadto, że przyłbice najbardziej popularne są na Dolnym Śląsku.

Badanie zostało przeprowadzone od 2 do 7 października br. techniką wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), na reprezentatywnej próbie 1012 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44jyy4

Podziel się opinią

Share
d44jyy4
d44jyy4
Więcej tematów