Nowe jachty szkoleniowe dla Marynarki Wojennej RP. Kosztowały 2,8 mln zł
Budowa trzech jachtów morskich przeznaczonych do szkolenia żołnierzy Marynarki Wojennej kosztowała 2,8 mln zł. Jachty dla wojskowego ośrodka szkolenia żeglarskiego dostarczyła firma Delphia Yachts z Olecka (woj. warmińsko-mazurskie).
Jak poinformował rzecznik dowódcy Marynarki Wojennej kmdr. ppor. Piotr Adamczak, to kolejny etap wymiany wyeksploatowanych jachtów szkoleniowych na nowe jednostki.
Trzy jachty, z których każdy może zabrać na pokład od 10 do 12 załogantów, będą wykorzystywane do szkolenia kadry wojskowej oraz podchorążych z Akademii Marynarki Wojennej. Studenci będą mogli na nich zdobywać podczas kursów patenty żeglarskie: żeglarza jachtowego i sternika.
Jak dodał rzecznik, jachty będą wykorzystywane także podczas rejsów zarówno w Zatoce Gdańskiej, na Morzu Bałtyckim, ale także na Morzu Północnym.
Pełnomorskie jachty typu Delphia o długości od 12 metrów do 14,5 metra, ważą w zależności od modelu od 10 do 14 ton, są wyposażone w silniki o mocy od 40 do 74 KM. Powierzchnia żagla wynosi od 70 do 110 m kw. Są wyposażone w zbiorniki na wodę pitną o pojemności od 320 litrów do 490 litrów. Posiadają kabiny 2, 3 i 4 osobowe oraz łazienki z prysznicami. Mają przestronne kambuzy, czyli kuchnie w standardzie z kuchenką i lodówką. W salonie jest stolik nawigacyjny oraz stół, przy którym mieści się cała załoga.
W ośrodku szkolenia żeglarskiego Marynarki Wojennej od 2007 roku trwa wymiana jachtów szkoleniowych. Ośrodek dysponuje już 17 nowymi żaglówkami, a ma jeszcze 6 starych drewnianych, mających po kilkadziesiąt lat. Jak podkreślił kmdr. Adamczak, w przyszłym roku te jednostki zostaną wymienione na nowe. Aby zachować jednak ciągłość i tradycje w edukacji żeglarskiej, to jeden ze starych jachtów (drewniany "Hetman" z 1936 r.)pozostanie we flocie ośrodka szkoleniowego.
Stocznia Delphia Yachts z Olecka to wiodący wytwórca jachtów w Polsce. Ponad 90 proc. produkcji to zamówienia z zagranicy.