Trwa ładowanie...

Nowe fakty ws. eksplozji na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Są zatrzymani

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy aresztowała dwie osoby, które mogą mieć związek z eksplozją. Zgodnie z informacjami śledztwa akt wandalizmu miał zostać sfinansowany przez ludzi z otoczenia Wiktora Janukowycza, którzy działali pod kuratelą rosyjskich służb.
Share
Na cmentarzu znajdują się przede wszystkim mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią z lat 1918-1920
Na cmentarzu znajdują się przede wszystkim mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią z lat 1918-1920Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
d1q6gjs

Agencja Unian poinformowała o zamieszaniu w sprawę rosyjskich służb specjalnych. O zatrzymaniu podejrzanych poinformował rzecznik służby bezpieczeństwa, Wasilij Hrycak. Według jego słów rosyjskie służby miały w ten sposób dążyć do tworzenia napięć pomiędzy Ukrainą i Polską.

Eksplozja na Cmentarzu Orląt Lwowskich miała miejsce wieczorem 13 marca. Według ustaleń policji wybuchł tam granat typu RGD-5.

d1q6gjs

W czasie incydentu nikt nie został ranny, a polski pomnik nie został uszkodzony. Jedynym trwałym śladem ataku miał być lej o średnicy 20 centymetrów.

Zobacz także: Polacy chcą powrotu Donalda Tuska. Publicyści skomentowali sondę WP

- Niedawno rozpracowaliśmy zorganizowaną grupę, która miała działać na zlecenie z Federacji Rosyjskiej - mówi Hrycak. - Dokonywali oni aktów wandalizmu na obiektach narodowego i kulturowego dziedzictwa ukraińskich mniejszości narodowych w różnych regionach Ukrainy - tłumaczy.

Podejrzani o spowodowanie eksplozji na cmentarzu mogą być odpowiedzialni także za niedawne podpalenie polskiego autokaru we Lwowie - informuje agencja Unian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: unian.net / Rzeczpospolita

d1q6gjs

Podziel się opinią

Share
d1q6gjs
d1q6gjs
Więcej tematów