Trwa ładowanie...
d1suk6p

Nowe dokumenty o pracy polskiego wywiadu

Polski wywiad jako pierwszy poinformował o ruchach na froncie wschodnim oraz o przygotowaniach Niemiec do inwazji na Związek Radziecki - wynika z dokumentów, które
odnalazł w Stanach Zjednoczonych historyk, doktor Rafał Wnuk.

d1suk6p
d1suk6p

O efektach pracy doktora Wnuka dyskutowali w piątek w Warszawie członkowie Polsko-Brytyjskiej Komisji Historycznej do spraw dokumentowania działalności wywiadu polskiego w czasie II wojny światowej i jego współdziałania z wywiadem brytyjskim.

Współprzewodnicząca Komisji, Daria Nąłęcz, podkreśliła, że niedawno odnalezione dokumenty potwierdzają, że wywiad polski zaczął najwcześniej zbierać informacje dotyczące pocisków V2. Dodała, że Komisja ma najnowsze dokumenty o tej broni i są to informacje sporządzone właśnie przez polski wywiad.

Z odnalezionych dotychczas dokumentów wynika, że polski wywiad był jednym z najsprawniejszych w Europie - podkreśliła Gill Bennett, członek brytyjskiej Komisji. Polski wywiad nie ograniczał się tylko do swojego terenu, ale przemieszczał się też do Francji i Wielkiej Brytanii, a Brytyjczycy wykorzystywali polskie materiały - dodała Gill Bennett.

Efektem prac Polsko-Brytyjskiej Komisji, która istnieje od ubiegłego roku, będzie wspólna publikacja prezentująca wkład wywiadu polskiego w zwycięstwo nad III Rzeszą. Praca polskich i brytyjskich historyków ukaże się w przyszłym roku w języku polskim i angielskim. (mk)

d1suk6p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1suk6p
Więcej tematów