Trwa ładowanie...

Nowe barwy polskiej flagi. Z dotychczasowymi jest problem

Ministerstwo Kultury zamierza ustanowić karmazyn jako oficjalny odcień barw polskiej flagi i tarczy herbowej orła. Dotychczas wykorzystywano wariant przypominający cynober. Wszystko przez ustawę z 1980 r., która nie odpowiada obecnym czasom.

Nowe barwy polskiej flagi. Z dotychczasowymi jest problemŹródło: iStock.com
d2so8k5
d2so8k5

Resort Piotra Glińskiego chce doprecyzować odcień czerwieni dla flagi i tarczy herbowej orła, który nie jest wyjaśniony w Konstytucji. Ministerstwo Kultury od jakiegoś czasu pracuje nad przepisami o symbolach narodowych, które mają zastąpić ustawę o godle, barwach i hymnie z 1980 r.

"Rzeczpospolita" dotarła do zapytania ofertowego, w którym resort chciał opracowania "specyfikacji barw w najpopularniejszych systemach standaryzacji". Czerwony został tam określony jako karmazyn. Dotychczas dolny odcień flagi był drukowany w tonacji przypominające cynober.

Wynika to z ustawy z 1980 r. Właśnie taki kolor widnieje w podanej tabelce ze współrzędnymi barw, w rzadko stosowanym dziś systemie CIELUV1, który jest trudny do przełożenia na stosowane w obecnych czasach przestrzenie barwne. Przez to biel przypomina szarość, a czerwień karmazyn. Problemu nie rozwiązują programy do konwersji, które nie są w stanie tego precyzyjnie odwzorować.

d2so8k5

Flagę w odcieniu karmazynom stosuje dziś wiele urzędów, co stanowiłoby ich legalizację. Prace nad nowelizacją ustawy trwają od jakiegoś czasu. Ostatnie przepisy mówią, że biel ma być podobna do koloru jasnoszarego, a czerwień do buraczkowego. Część specjalistów zastanawiała się czy czerwony nie powinien przypominać bardziej amarantowego.

Zobacz także: Jaruzelska prezydentem Polski? Leszek Miller zabiera głos

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2so8k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2so8k5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj