PolskaNowatorski zabieg wrocławskich lekarzy. To przełom w leczeniu chorób serca

Nowatorski zabieg wrocławskich lekarzy. To przełom w leczeniu chorób serca

Lekarze ze szpitala wojskowego we Wrocławiu zastosowali nowatorską metodę w leczeniu chorób serca. 63-letniej pacjentce wszczepiono stymulator nerwu błędnego, który ma za zadanie przywrócić prawidłową pracę serca.

Nowatorski zabieg wrocławskich lekarzy. To przełom w leczeniu chorób serca
Źródło zdjęć: © Fotolia | Kot63

Całkowitym sukcesem zakończył się dokonany przez lekarzy z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zabieg wszczepienia stymulatora nerwu błędnego u pacjentki po przebytym zawale serca. Metoda ta po raz pierwszy w Polsce została zastosowana w leczeniu chorób serca.

- Stymulator ma za zadanie przywrócenie prawidłowego działania układu nerwowego u chorych na niewydolność serca. Jedna elektroda umieszczona jest w komorze serca i rejestruje jego pracę, druga zaś – odpowiadająca za stymulację i korygowanie rytmu serca – umieszczona jest na nerwie błędnym w szyi – mówi WP dr Adam Kołodziej z 4. WSK we Wrocławiu.

Lekarze podkreślają, że chociaż sama metoda nie jest nowa, to w kardiologii została zastosowana w Polsce po raz pierwszy.

- Tę metodę stosują m.in. neurolodzy w leczeniu padaczki opornej czy psychiatrzy w leczeniu nerwic. Były także próby jej zastosowania w leczeniu nadwagi. Sama metoda nie jest niczym nowym, za to w leczeniu niewydolności serca – owszem jest – dodaje dr Kołodziej.

Pacjentka w bardzo dobrym stanie opuściła szpital dwie doby po przeprowadzonym zabiegu. Jest nadal pod kontrolą lekarzy, jednak dzięki zastosowanej metodzie obniżono wielokrotnie ryzyko kolejnego zawału serca.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .
Zobacz również film: Człowiek Roku Polskiej Nauki wg WP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)