Trwa ładowanie...
d4iftxp

Nowa szefowa CIA nadzorowała stosowanie tortur. Wszystko na terenie Polski

Gina Haspel jest pierwszą w historii kobietą na stanowisku szefa CIA. Jak podaje "The New York Times" kierowała tajnym programem agencji, w którym torturowano osoby podejrzewane o terroryzm.
Share
We wtorek Donald Trump powołał nowego sekretarza stanu
We wtorek Donald Trump powołał nowego sekretarza stanuŹródło: PAP/EPA
d4iftxp

Największe kontrowersje budzi udział Haspel w programie CIA, który dotyczył stosowania tortur wobec więźniów podejrzewanych o terroryzm. Jak podaje amerykański dziennik w 2002 roku bezpośrednio nadzorowała stosowanie tortur wobec dwóch mężczyzn: Abu Zubaydaha i Abd al-Rahima al-Nashiriego, którzy są podejrzewani o terroryzm.

Obaj mężczyźni byli torturowani na terytorium Polski. Europejski Trybunał Praw Człowieka 24 lipca 2014 roku nakazał polskiemu rządowi wypłacenie każdemu z mężczyzn odszkodowanie w wysokości 100 tys. euro. Jednocześnie Haspel otrzymała nagrodę im. George’a W. Bush za walkę z terroryzmem.

d4iftxp

Zubaydah, który obecnie przebywa w Guantanamo, podczas pobytu w tajnym więzieniu był podtapiany 83 razy w ciągu miesiąca. W trakcie przesłuchań agenci wielokrotnie uderzali jego głową o ścianę, pozbawiali snu, przetrzymywali nago. W końcu śledczy uznali, że mężczyzna nie posiada żadnych istotnych informacji.

Zobacz także: Kontrowersyjny spot MON. Pokrętne tłumaczenie ministra

Nowa sekretarz stanu brała także udział w zniszczeniu taśm wideo, które dokumentowały brutalne przesłuchania z tajnych więzień amerykańskiego wywiadu, m.in w Tajlandii i w Polsce.

Zgodnie z wtorkową decyzją Donalda Trumpa, nowym sekretarzem stanu w miejsce Rexa Tillersona został Mike Pompeo, dotychczasowy dyrektor CIA. Zastąpiła go jego dotychczasowa zastępczyni, Gina Haspel.

Źródło: nytimes.com

d4iftxp

Podziel się opinią

Share
d4iftxp
d4iftxp
Więcej tematów