Trwa ładowanie...

Nowa podstawa programowa. Pojawia się Wojciech Wencel, a znika Ryszard Kapuściński

Z nowej podstawy programowej z języka polskiego do szkół średnich znikają dzieła takich autorów, jak Bruno Schultz, Joseph Conrad czy Sławomir Mrożek. W ich miejsce pojawia się m.in. Wojciech Wencel nazywany "bardem prawicy smoleńskiej".

Nowa podstawa programowa. Pojawia się Wojciech Wencel, a znika Ryszard KapuścińskiŹródło: PAP
d1j1vt8
d1j1vt8

W związku z reformą edukacji postanowiono też zmienić podstawę programową przedmiotów. W przypadku języka polskiego zmiany wzbudzają kontrowersje. Na początku sierpnia pojawiła się informacja, że z listy lektur usunięto polskiego noblistę Czesława Miłosza. Jednak ministerstwo edukacji zapewniło, że poeta nadal będzie obecny w podstawie programowej dla szkół ponadgimnazjalnych.

Co będzie z twoim dzieckiem 1.09.2017?

Z nowej podstawy programowej w zakresie podstawowym znikają m.in. opowiadania Brunona Schultz (będą tylko w zakresie rozszerzonym), "Król Edyp" Sofoklesa, "Jądro Ciemności" Josepha Conrada, "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego, "Don Kichote" Miguela Cervantesa, "Granica" Zofii Nałkowskiej, "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego.

Do nowej podstawy programowej z zakresu podstawowej trafiły dzieła, jak m.in. "Legenda o św. Aleksym", "Kwiatki św. Franciszka z Asyżu", "O poprawie Rzeczypospolitej" Andrzeja Frycza Modrzewskiego, "Kazania Sejmowe” Piotra Skargi. Na listę lektur trafili też Andrzej Stasiuk oraz Olga Tokarczuk.

d1j1vt8

Wojciech Wencel w podstawie programowej

Uczniowie szkół średnich poznają też twórczość autorów bliskich prawicy, jak Jarosław Marek Rymkiewicz, Jan Polkowski, Marek Nowakowski i Wojciech Wencel, który może być znany przede wszystkim z tego, że został wyróżniony przez Andrzeja Dudę. Choć w 2000 r. był nominowany do NIKE i został laureatem Nagrody Fundacji Kościelskich.

Wojciech Wencel dostał nagrodę "Zasłużony dla Polszczyzny", a jej przyznanie skrytykowała Rada Języka Polskiego. Jest to poeta i publicysta "Gazety Polskiej" i "Gościa Niedzielnego"

Jak zauważa portal oko.press po 2010 r. Wojciech Wencel zaczął pisać o katastrofie smoleńskiej. Poeta uważa, że Polska jest Chrystusem Narodów, los kraju to męczeństwo, a katastrofa smoleńska to główny punkt w historii Polski.

W wierszu stworzonym krótko po 10 kwietnia 2010 r. napisał:

d1j1vt8

"Gdy przestaną nas hartować strzałem w potylicę
samoloty będą spadać za lub przed lotniskiem".

Natomiast w wierszu "Matka Boska Smoleńska":

"I znów mgła znowu szczątki walają się w błocie
sołdaci dzielą wszystko co da się spieniężyć".

Do obecności Wojciecha Wencla na liście lektur odniósł się Marcin Świetlicki. Powieściopisarz, poeta i dziennikarz napisał, że nie chce, aby jego utwory znajdowały się w podstawie programowej razem z twórczością Wojciecha Wencla.

"Podejrzewam również, że Prawdziwi i Jedyni Polscy Poeci z tej listy (Wencel, Polkowski) wcale nie cieszyliby się z mojego towarzystwa na stronach podręcznika" (pisownia oryginalna) – napisał na swoim Facebooku.

d1j1vt8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j1vt8
Więcej tematów