Trwa ładowanie...
d2qvpn6

Nowa podstawa programowa. Pojawia się Wojciech Wencel, a znika Ryszard Kapuściński

Z nowej podstawy programowej z języka polskiego do szkół średnich znikają dzieła takich autorów, jak Bruno Schultz, Joseph Conrad czy Sławomir Mrożek. W ich miejsce pojawia się m.in. Wojciech Wencel nazywany "bardem prawicy smoleńskiej".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wojciech Wencel odbiera nagrodę od Andrzeja Dudy
Wojciech Wencel odbiera nagrodę od Andrzeja Dudy (PAP)
d2qvpn6

W związku z reformą edukacji postanowiono też zmienić podstawę programową przedmiotów. W przypadku języka polskiego zmiany wzbudzają kontrowersje. Na początku sierpnia pojawiła się informacja, że z listy lektur usunięto polskiego noblistę Czesława Miłosza. Jednak ministerstwo edukacji zapewniło, że poeta nadal będzie obecny w podstawie programowej dla szkół ponadgimnazjalnych.

Co będzie z twoim dzieckiem 1.09.2017?

Z nowej podstawy programowej w zakresie podstawowym znikają m.in. opowiadania Brunona Schultz (będą tylko w zakresie rozszerzonym), "Król Edyp" Sofoklesa, "Jądro Ciemności" Josepha Conrada, "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego, "Don Kichote" Miguela Cervantesa, "Granica" Zofii Nałkowskiej, "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego.

d2qvpn6

Do nowej podstawy programowej z zakresu podstawowej trafiły dzieła, jak m.in. "Legenda o św. Aleksym", "Kwiatki św. Franciszka z Asyżu", "O poprawie Rzeczypospolitej" Andrzeja Frycza Modrzewskiego, "Kazania Sejmowe” Piotra Skargi. Na listę lektur trafili też Andrzej Stasiuk oraz Olga Tokarczuk.

Wojciech Wencel w podstawie programowej

Uczniowie szkół średnich poznają też twórczość autorów bliskich prawicy, jak Jarosław Marek Rymkiewicz, Jan Polkowski, Marek Nowakowski i Wojciech Wencel, który może być znany przede wszystkim z tego, że został wyróżniony przez Andrzeja Dudę. Choć w 2000 r. był nominowany do NIKE i został laureatem Nagrody Fundacji Kościelskich.

Wojciech Wencel dostał nagrodę "Zasłużony dla Polszczyzny", a jej przyznanie skrytykowała Rada Języka Polskiego. Jest to poeta i publicysta "Gazety Polskiej" i "Gościa Niedzielnego"

d2qvpn6

Jak zauważa portal oko.press po 2010 r. Wojciech Wencel zaczął pisać o katastrofie smoleńskiej. Poeta uważa, że Polska jest Chrystusem Narodów, los kraju to męczeństwo, a katastrofa smoleńska to główny punkt w historii Polski.

W wierszu stworzonym krótko po 10 kwietnia 2010 r. napisał:

"Gdy przestaną nas hartować strzałem w potylicę
samoloty będą spadać za lub przed lotniskiem".

Natomiast w wierszu "Matka Boska Smoleńska":

d2qvpn6

"I znów mgła znowu szczątki walają się w błocie
sołdaci dzielą wszystko co da się spieniężyć".

Do obecności Wojciecha Wencla na liście lektur odniósł się Marcin Świetlicki. Powieściopisarz, poeta i dziennikarz napisał, że nie chce, aby jego utwory znajdowały się w podstawie programowej razem z twórczością Wojciecha Wencla.

"Podejrzewam również, że Prawdziwi i Jedyni Polscy Poeci z tej listy (Wencel, Polkowski) wcale nie cieszyliby się z mojego towarzystwa na stronach podręcznika" (pisownia oryginalna) – napisał na swoim Facebooku.

d2qvpn6

Podziel się opinią

Share
d2qvpn6
d2qvpn6
Więcej tematów