Trwa ładowanie...
d1lj5rh

Nowa mutacja koronawirusa w Polsce? Prof. Horban nie ma wątpliwości

Odkryta w grudniu nowa odmiana koronawirusa rozprzestrzenia się m.in. w Wielkiej Brytanii. W Polsce jak do tej pory nie odnotowano ani jednego potwierdzonego przypadku. - On już tu prawdopodobnie jest - stwierdził prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19.
Share
Nowa mutacja koronawirusa w Polsce? Prof. Horban nie ma wątpliwości
Nowa mutacja koronawirusa w Polsce? Prof. Horban nie ma wątpliwościŹródło: PAP
d1lj5rh

Prof. Horban wypowiedział się na temat sytuacji epidemicznej w kraju. Eksperta zapytano m.in. o kwestię Narodowego Programu Sczepień. - Mamy szczepienia, fakt, że zaczynające się, fakt, że liczba szczepionek nie jest i nie będzie taka, żeby od razu zaszczepić 30 mln ludzi. W związku z tym zdecydowaliśmy się na wariant maksymalnie oszczędzający życie ludzkie, zaczynamy szczepienia od osób najstarszych - tłumaczył w środę w Polsat News.

Podkreślił, że seniorzy są szczególnie narażenie, ponieważ "ludzie w wieku powyżej 80 lat jeżeli już zachorują na COVID, to 20 proc. z nich umiera".

Doradca premiera ds. COVID-19 skomentował też odkrytą kilka tygodni temu w Wielkiej Brytanii mutację koronawirusa. Jego zdaniem, mimo braku oficjalnego potwierdzenia jej na terenie Polski, "ona już tu prawdopodobnie jest".

d1lj5rh

Zobacz też: Szczepienia polityków PiS poza kolejnością? Rzecznik rządu komentuje nieoficjalne informacje

- Na pewno. Jeżeli przyjechało 100 tys. ludzi z okolic Londynu, to ten wirus już tu musi u nas być. Na razie to jest jak szukanie igły w stogu siana. Będziemy wiedzieli, jeśli gwałtownie wzrośnie liczba zakażeń - powiedział ekspert.

Lockdown wkrótce zniknie? Prof. Horban odpowiada

Prof. Andrzej Horban odniósł się również do stabilizowania się odnotowywanych dziennie nowych zakażeń. Czy możliwe jest wkrótce znaczne poluzowanie obowiązujących obostrzeń? - Jeżeli nadal będzie tendencja, że będziemy mniej, a na pewno nie więcej, to zaczniemy proponować rozluźnienie rygorów - zapowiedział.

Dodał, że zdaje sobie sprawę z trudną sytuacją przedsiębiorców, którzy coraz głośniej mówią o otwieraniu swoich biznesów mimo zakazów.

- Wiadomo, że sytuacje wielu branż jest trudna (…). Ale trudno utopić się u brzegu. Jesteśmy tuż przed rozwiązaniem problemu - zaznaczył doradca premiera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1lj5rh

Podziel się opinią

Share
d1lj5rh
d1lj5rh
Więcej tematów