Nowa matura: ostatni dzień na decyzję, co zdawać
Tegoroczni maturzyści mają już tylko kilka godzin na podjęcie decyzji, co chcą zdawać w maju. W piątek muszą wybrać przedmioty i zadecydować, czy chcą wykazać się wiedzą na poziomie podstawowym czy zaawansowanym. Ich wybór zadecyduje o tym, na jaką uczelnię się dostaną.
30.09.2005 | aktual.: 30.09.2005 13:26
Spodziewamy się, że podobnie jak w zeszłym roku najpopularniejsze będą angielski, matematyka i geografia. W tym roku może będzie trochę więcej chętnych do zdawania przedmiotów ścisłych, bo do nowej matury przystępują nie tylko licealiści, jak w ubiegłym roku, ale także po raz pierwszy uczniowie z techników - powiedziała szefowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Maria Magdziarz.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, termin składania deklaracji maturalnych mija 30 września. Uczniowie muszą poinformować dyrektorów szkół, jakie przedmioty chcą zdawać na nowej maturze.
Uczniowie muszą wybrać język obcy, który obowiązkowo muszą zdawać w części ustnej i pisemnej egzaminu. Mogą zdecydować się na: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, portugalski, rosyjski, słowacki, szwedzki lub włoski.
Wybierają także dodatkowy przedmiot (lub przedmioty), które chcą zdawać. Muszą wybrać spośród: biologii, chemii, fizyki z astronomią, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, matematyki, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o tańcu.
Decydując o przedmiotach muszą także zadeklarować, na jakim poziomie chcą je zdawać. Do wyboru jest podstawowy i zaawansowany (nie dotyczy on języka polskiego - wszyscy maturzyści muszą wykazać się jego znajomością w takim samym stopniu).
Wybór przedmiotów i stopnia ich zaawansowania będzie miał wpływ na wybór uczelni. W przyszłym roku szkoły wyższe zrezygnują z egzaminów wstępnych. Nowych studentów będą przyjmowały na podstawie wyników, jakie uzyskają na nowej maturze. Warunkiem przyjęcia będzie zdawanie egzaminu maturalnego z przedmiotów wskazanych przez poszczególne szkoły. Uczelnie już poinformowały, jakie przedmioty i na jakim poziomie będą konieczne do przyjęcia na poszczególne kierunki.
Deklarację maturalną można zmienić, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie później jednak niż na dwa miesiące przed egzaminem.
W ubiegłym roku ponad 30% uczniów zdecydowało się na zdawanie matematyki, 25% geografii, 24% na biologii. Historię wybrało nieco ponad 22% maturzystów. Wśród języków obcych najpopularniejszy był angielski - wybrało go 77% maturzystów, 18% zdawało niemiecki, 5,5% rosyjski. Francuski wybrało niecałe 2% uczniów, hiszpański i włoski - niecały 1%.
Do matury wiosną przystąpi ponad pół miliona uczniów liceów i techników. Egzamin dojrzałości rozpocznie się 4 maja.