Nowa matura dobrze przygotowana
Egzamin maturalny jest dobrze przygotowany, nie zabraknie sprzętu, egzaminatorów ani pieniędzy - zapewnił na konferencji prasowej w Warszawie minister edukacji
Mirosław Sawicki. Pierwsze egzaminy maturalne rozpoczną się 18
kwietnia.
Szacujemy, że koszt przeprowadzenia egzaminu maturalnego wyniesie 300 zł na ucznia, dla porównania koszt egzaminu na prawo jazdy to 100 zł - powiedział Sawicki. Dodał, że matura to problem całego rządu, a nie tylko ministra edukacji. Podkreślił, że otrzymał zapewnienie od premiera, iż na przeprowadzenie egzaminu maturalnego znajdzie się tyle pieniędzy, ile będzie konieczne.
Z raportów przygotowanych przez kuratorów oświaty wynika, iż szkoły mają już wystarczającą liczbę odtwarzaczy CD czy sprzętu komputerowego potrzebnego do egzaminu - zapewnił Sawicki. Tam, gdzie szkoła nie była w stanie zapewnić np. odpowiedniego programu komputerowego do przeprowadzenia egzaminu z informatyki, zdecydowano, że uczniowie będą zdawali maturę w sąsiedniej szkole - powiedział.
Z informacji zebranych przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne (odpowiedzialne za przeprowadzenie i sprawdzenie nowej matury) wynika, że nigdzie nie zabraknie egzaminatorów. Na Śląsku przeszkolonych mamy ponad 46 tys. egzaminatorów, tymczasem do sprawdzania prac potrzebnych będzie ponad 25 tys. osób. Podobnie jest w innych komisjach- poinformował Roman Dziedzic z OKE w Jaworznie.
Arkusze egzaminacyjne są już przygotowane. Jest ich 170 rodzajów (do każdego przedmiotu, poziomu, dla uczniów o specjalnych potrzebach, np. niedowidzących).
W pracach egzaminacyjnych z pewnością nie będzie żadnych błędów. Mam nadzieję, że nie zdarzą się też żadne chochliki drukarskie - zapewniła szefowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Maria Magdziarz. Mam także nadzieję, że w arkuszach nie będzie żadnych spornych kwestii - dodała.
Do nowej matury przystąpi 317 tys. uczniów z 3910 liceów. Od 18 do 29 kwietnia będą zdawali egzamin ustny (obowiązkowo z języka polskiego i obcego). Od 4 do 31 maja będzie trwał egzamin pisemny (obowiązkowo uczniowie muszą zdać język polski, obcy i wybrany przedmiot). Wyniki matur będą znane w czerwcu, najpóźniej do 30 czerwca uczniowie otrzymają świadectwa dojrzałości.
Tegoroczni maturzyści nie powinni czuć się jak króliki doświadczalne, lecz jak ci, którzy przygotowują grunt pod następne pokolenia maturzystów - podsumował Sawicki. (mila)