Trwa ładowanie...
07-05-2007 21:00

Nowa książka Pamuka **u nas** już w tym tygodniu

Już w tym tygodniu do polskich księgarń trafi kolejna książka ubiegłorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla Orhana Pamuka "Nazywam się Czerwień".

Nowa książka Pamuka **u nas** już w tym tygodniuŹródło: AFP
d2mgigy
d2mgigy

W październiku ubiegłego roku w Polsce ukazała się pierwsza na naszym rynku książka tego autora "Śnieg".

"Nazywam się Czerwień" to historia kryminalna rozgrywająca się w czasach panowania sułtana Murata III - wyjaśnia tłumaczka książki Danuta Chmielowska. Orhan Pamuk opowiada o otomańskich i perskich artystach i ich widzeniu wschodniego świata, ale jest to także powieść o miłości i saga rodzinna.

"Nazywam się Czerwień", która łączy elementy tajemnicy, intrygi i wątku miłosnego z filozoficzną zagadką, to najpopularniejsza powieść Orhana Pamuka. Przetłumaczono ją na 24 języki i wyróżniono nagrodą literacką: IMPAC Dublin Award w 2003 roku.

Danuta Chmielowska zwraca jednocześnie uwagę, że poznając bohaterów książki ich mentalność i podejście do życia zauważamy, że kierują się zasadami Koranu i muzułmańskiej religii. To w zasadzie trwa do dzisiaj - mówi Danuta Chmielowska.

d2mgigy

"Nazywam się Czerwień" jest jedną najbardziej ulubionych powieści Orhana Pamuka - mówi Danuta Chmielowska. Jak dodaje, autor uważa tę właśnie książkę za wykładnię tego, co chciał przekazać europejskiemu czytelnikowi.

55-letni Orhan Pamuk jest najwybitniejszym współczesnym pisarzem tureckim. Napisał 7 powieści oraz autobiograficzny tom wspomnień "Stambuł. Miasto i Wspomnienia". Jego książki przetłumaczono na ponad 30 języków na całym świecie.

Zdaniem Danuty Chmielowskiej, dla Polaków również bardzo interesującą książką Pamuka może być - nieprzetłumaczona jeszcze na polski - powieść "Czarna księga", opowiadająca o życiu we współczesnym Stambule.

Powieść Orhana Pamuka, ukazująca się w Polsce pod tytułem "Nazywam się Czerwień" została po raz pierwszy wydana w 1998 roku. Polskie wydanie liczy prawie 600 stron i zawiera także - odnoszące się do czasu powieści - kalendarium wydarzeń historycznych. (ap)

d2mgigy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mgigy
Więcej tematów