PolskaNowa fundacja pomoże niewidomym wyjść z domu

Nowa fundacja pomoże niewidomym wyjść z domu

W Białymstoku powołana została Fundacja Audiodeskrypcja, która za jeden z głównych
celów swej działalności stawia wprowadzenie tej techniki na stałe
do wielu instytucji kultury w naszym kraju. Audiodeskrypcja zapewnia osobom niewidzącym odbiór wizualnej twórczości artystycznej. Polega na opisywaniu przez lektora tego,
co dzieje się np. w filmie lub spektaklu teatralnym między
dialogami bohaterów.

Osoba korzystająca z audiodeskrypcji słyszy głos lektora ze słuchawek (lub słuchawki) ze specjalnym nadajnikiem. Pozwala to niewidomym poznać np. opis miejsc, gdzie dzieje się akcja, czy sytuacji, w jakich są bohaterowie, i w pełniejszym zakresie uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym.

Założycielami Fundacji Audiodeskrypcja jest dwoje niewidomych: Tomasz Strzymiński i Barbara Szymańska. W poniedziałek podpisany został akt notarialny powołania fundacji, do sądu będzie jeszcze złożony wniosek o nadanie jej statusu organizacji pożytku publicznego.

Barbara Szymańska powiedziała, że najważniejsze zadanie, które stawia przed sobą fundacja, to wprowadzenie audiodeskrypcji do instytucji kultury na stałe, a nie jako wydarzenia okazjonalnego. Zwróciła uwagę na możliwość przygotowania takich dźwiękowych opisów dla niewidomych, pozwalających im pełniej uczestniczyć np. w wystawach. - Słowo potrafi sporo namalować w wyobraźni - podkreśliła.

Pierwsze takie próby mają mieć miejsce na stronie internetowej fundacji, ale audiodeskrypcja obrazów w prawdziwej, a nie internetowej galerii, dałaby szanse niewidomym na wyjście z domu.

Fundacja chce promować możliwości, jakie daje audiodeskrypcja, ale i realizować projekty, także we współpracy z innymi organizacjami, pomagające niewidomym być bliżej wydarzeń kulturalnych.

Barbara Szymańska przyznała, że znaczenie ma też możliwość pozyskiwania pieniędzy na takie działania.

Pierwsze poważne próby z audiodeskrypcją odbyły się w Białymstoku w 2006 roku, gdy z inicjatywy Tomasza Strzymińskiego miejscowe kino "Pokój" zaczęło organizować seanse filmowe z audiodeskrypcją.

Potem miała miejsce pierwsza próba ze spektaklem teatralnym w Białostockim Teatrze Lalek, a także prezentacje filmów z audiodeskrypcją w innych miastach (m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni).

Niedawno spektakle z audiodeskrypcją wprowadził Teatr Praski w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)