ycipk-1v6089
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nowa fala zamieszek w Timorze Wschodnim


Na ulicach stolicy Timoru Wschodniego Dili
ponownie doszło do gwałtownych starć rywalizujących
gangów. Obecne na miejscu zagraniczne siły rozjemcze w kilku
punktach miasta użyły gazów łzawiących.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowa fala zamieszek w Timorze Wschodnim
(AFP)
ycipk-1v6089

Starcia towarzyszą posiedzeniu parlamentu timorskiego, który po raz pierwszy od wybuchu w maju zamieszek zebrał się w poniedziałek w Dili by omówić sytuację. Wielu deputowanych nie było jednak w stanie dojechać na sesję z powodu ulicznych niepokojów.

Mimo przybycia do Dili ponad dwu tysięcy żołnierzy z Australii, Portugalii, Nowej Zelandii i Malezji, mających czuwać nad bezpieczeństwem w mieście, w Dili nadal panuje chaos, a grupy młodocianych przestępców, rozpraszane przez zagranicznych żandarmów w jednym miejscu, przegrupowują się i atakują kilka ulic dalej.

Według nieoficjalnych zapowiedzi, być może dojdzie do kluczowego dla dalszego rozwoju sytuacji spotkania timorskiego szefa resortu obrony Jose Ramosa Horty z dowódcą zbuntowanych oddziałów wojskowych, których wystąpienia stały się bezpośrednim powodem niepokojów.

ycipk-1v6089

W walkach w Dili zginęło już około 30 osób a ponad 100 tysięcy opuściło domy, szukając schronienia przed gangami poza miastem. Organizacje pomocowe ONZ zorganizowały około 50 tymczasowych obozów dla uciekinierów.

Zajścia w Timorze Wschodnim rozpoczęły się od starć wojska z ok. 600 żołnierzami, których pod koniec marca zwolniono ze służby z powodu buntu.

Timor Wschodni uzyskał niepodległość w 2002 roku, po czym nad bezpieczeństwem w tym kraju czuwały siły pokojowe ONZ. Misja ONZ w Dili zakończyła się w 2005 roku.

Polub WP Wiadomości
ycipk-1v6089
ycipk-1v6089