Nowa energia. Oferta dla regionów górniczych
W XX wieku górnictwo było podstawą gospodarki naszego kraju. Zapewniło krajowi energię na rozwój, a milionom osób miejsca pracy i środki na życie. Jednak obecnie świat potrzebuje zielonej energii, a regiony górnicze potrzebują nowych pomysłów na siebie.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Potrzebne zmiany
Wiele się mówi o zmianach klimatu. A ostatnio zwłaszcza o tym, jakie szkody potrafią wywołać (np. powodzie). Potrzebujemy zielonej energii, aby odwrócić ten trend. Oznacza to jednak stopniowe odchodzenie od węgla, które musi uwzględniać uwarunkowania społeczne
Potrzebny jest plan transformacji, czyli zmian dla tysięcy osób i całych regionów. Oraz pieniądze na ich realizację. A te zapewnia Unia Europejska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Łatwiejsza droga do publicznych żłobków? Zapytaliśmy rodziców o realia
Fundusze na zmianę
Pieniądze pochodzą z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W Polsce to blisko 17 mld zł dla 5 regionów: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i małopolskie.
Każdy region przygotował swój plan zmian. Obejmują one m.in.:
- pomoc górnikom, by mogli zmienić kwalifikacji lub założyć firmę*
- inwestycje w przedsiębiorstwach
- inwestycje w nowe technologie, cyfryzację
- inwestycje w zieloną energię i eko-transport
- rewitalizację terenów po dawnych kopalniach
Na zmianach zyskają nie tylko górnicy, ale też przedsiębiorstwa, uczelnie, miasta i ich mieszkańcy.
Jakie konkursy?
Łódzkie czeka na projekty dużych przedsiębiorstw. To powinny być inwestycje w technologie: bio, cyfrowe, czyste i oszczędzające zasoby. W pierwszym etapie firmy prezentują pomysły. Dobre pomysły będą miały szanse na dotację. Wnioski można składać do 15 listopada br.
Na Dolnym Śląsku do 11 grudnia trwa konkurs dla samorządów. Z dotacji będą mogły nadać nowe życie terenom po kopalniach i ciężkim przemyśle. Podobne konkursy są aktualnie na Śląsku. Tu wnioski można złożyć do 31 grudnia br. oraz do 31 stycznia 2025 r.
Małopolska szuka aktualnie projektów na odnowienie budynków publicznych. Można np. wymienić źródło ciepła na ekologiczne oraz ocieplić budynek. Wnioski można składać do 10 stycznia 2025 r. Konkurs dla samorządów z powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i wadowickiego.
Kolejne konkursy w najbliższych miesiącach. Np. dla przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku, Małopolsce i Wielkopolsce. Informacje o naborach są dostępne w wyszukiwarce dotacji na Portalu Funduszy Europejskich.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego