Trwa ładowanie...

Nowa Biała. Fala pomocy dla pogorzelców. Skala wsparcia robi wrażenie

Minęła ledwie doba od wybuchu ogromnego pożaru w Nowej Białej, a do podhalańskiej miejscowości dociera już pomoc materialna z całej Polski. Miejscowa szkoła podstawowa w imponującym tempie zapełnia się żywnością, ubraniami, środkami czystości czy innymi artykułami pierwszej potrzeby. Już w poniedziałek na gminne konto trafi też pierwsza transza rządowej pomocy finansowej dla pogorzelców.

Share
Nowa Biała. Fala pomocy dla pogorzelców. Skala wsparcia robi wrażenie
Nowa Biała. Fala pomocy dla pogorzelców. Skala wsparcia robi wrażenie
d48r5sx

Na nagraniach i zdjęciach z Nowej Białej widać sporych rozmiarów salę gimnastyczną miejscowej szkoły pełną worków i paczek. Chętnych do pomocy jest tak dużo, że organizatorzy zbiórki apelują o nieprzywożenie więcej ubrań, ponieważ jest ich już zbyt wiele. Wciąż natomiast potrzebne są środki czystości, kalosze, mopy, miotły czy rękawiczki.

Nowa Biała. Pierwsze zasiłki dla poszkodowanych w poniedziałek

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił też, że dla poszkodowanych już jest uruchamiana pomoc finansowa z budżetu państwa. Rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo przekazała, że pierwsza transza środków przeznaczonych na zasiłki dla pogorzelców trafi na konto gminy Nowy Targ już w poniedziałek.

- Ministerstwo Finansów od razu przekazało nam środki, o które wystąpiliśmy. Na tym etapie wniosek gminy dotyczy zasiłków do 6 tys. zł na pomoc doraźną - powiedziała Paździo. Łącznie władze gminy zawnioskowały o 162 tys. zł pomocy dla 27 rodzin zamieszkujących 25 domów.

d48r5sx

Zobacz też: Gigantyczny pożar na Podhalu. Dramatyczne zdjęcia z Nowej Białej

Paździo przekazała ponadto, że trwają zabiegi, by skala udzielanej pomocy była większa w miarę zgłaszanych potrzeb.

Ponadto mają zostać też uruchomione zasiłki celowe na remont spalonych budynków mieszkalnych. Ich kwota, w zależności od potrzeb, ma wynosić do 100 tys. zł, a w sytuacjach szczególnych nawet 200 tys. zł.

d48r5sx

Nowa Biała. Ogromny pożar. Domy płonęły jak zapałki

Sobotni pożar wybuchł około godziny 18. Łącznie w domach objętych ogniem mieszkało 27 rodzin, czyli około 110 osób.

W akcji gaśniczej uczestniczyło 400 strażaków ze 107 zastępów PSP i OSP. 9 osób zostało rannych. Wszystkie zostały przewiezione do szpitala.

Źródło: PAP/podhaleregion.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d48r5sx

Podziel się opinią

Share
d48r5sx
d48r5sx
Więcej tematów