ŚwiatNowa bezpieczniejsza szczepionka przeciw ospie

Nowa bezpieczniejsza szczepionka przeciw ospie

Udało się znaleźć nową, bezpieczniejszą
szczepionkę przeciwko śmiertelnie groźnej ospie prawdziwej, której
wirus może być użyty jako broń biologiczna - informuje "Journal of
Virology".

08.01.2008 | aktual.: 08.01.2008 10:58

Ospa prawdziwa była najbardziej wyniszczającą chorobą w dziejach człowieka, ale jednocześnie pierwszą, którą udało się całkowicie wyeliminować. Dzięki systematycznym szczepieniom profilaktycznym wprowadzonym przez WHO została całkowicie wypleniona. Ostatni przypadek zachorowania stwierdzono w 1977 roku w Somalii, a w 1980 roku WHO ogłosiła, że świat jest całkowicie wolny od tej choroby.

Jednak po roku 2001 pojawiły się obawy przed atakami bioterrorystycznymi z użyciem groźnych zarazków. Obecnie wywołujące ospę szczepy wirusa przechowywane są, z zachowaniem maksymalnych środków ostrożności, w dwóch tylko laboratoriach na świecie. Przynajmniej oficjalnie.

Produkcji szczepionek przeciwko ospie prawdziwej zaniechano w latach 80. XX wieku. Do ich wykonywania - podobnie jak przy pierwszej szczepionce Jennera z XVIII wieku - wykorzystano wówczas szczep wirusa ospy krowiej, spokrewnionego z prawdziwą. Wirus ospy krowiej jest bowiem nieszkodliwy dla człowieka, zaś powstałe pod wpływem szczepionki przeciwciała chronią także przed zakażeniem ospą prawdziwą.

Teraz, ze względu na potencjalne zagrożenie, na nowo pojawiło się zapotrzebowanie na skuteczne antidotum. Jednak dotychczasowa technologia produkcji sprawia, iż stare szczepionki mogą wywoływać u niektórych osób reakcje alergiczne. Dlatego naukowcy z University of California w Irvine proponują zastosowanie szczepionki ze szczepem ospy krowiej o nazwie Ankara.

Badając reakcję próbek surowicy zwierząt i ludzi szczepionych konwencjonalną szczepionką oraz wirusem Ankara, naukowcy wykazali, że reagują w podobny sposób na 200 białek wirusa ospy krowiej. U szczepionych osób nie wystąpiły istotne skutki uboczne. (ap)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)