ŚwiatNorwescy parlamentarzyści zgłosili Edwarda Snowdena do Pokojowej Nagrody Nobla

Norwescy parlamentarzyści zgłosili Edwarda Snowdena do Pokojowej Nagrody Nobla

Dwóch norweskich parlamentarzystów oficjalnie zgłosiło kandydaturę byłego pracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena do Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 roku. Podkreślili, że ujawniając tajemnice USA uczynił świat bezpieczniejszym.

Norwescy parlamentarzyści zgłosili Edwarda Snowdena do Pokojowej Nagrody Nobla
Źródło zdjęć: © AFP | The Guardian

29.01.2014 | aktual.: 29.01.2014 14:48

Z oficjalnym wnioskiem w tej sprawie wystąpiło dwóch parlamentarzystów z Socjalistycznej Partii Lewicy - Baard Vegar Solhjell i Snorre Valen.

"Nie ma wątpliwości, że działania Edwarda Snowdena mogły zaszkodzić bezpieczeństwu niektórych państw w krótkoterminowej perspektywie (...). Jesteśmy jednak przekonani, że zmiany w polityce i debacie publicznej, jakie wywołały informacje ujawnione przez niego, doprowadziły do stabilizacji i wprowadzenia pokojowego ładu na świecie" - podkreślili socjalistyczni politycy we wspólnym oświadczeniu.

Snowden w ubiegłym roku uciekł ze Stanów Zjednoczonych przez Hongkong do Rosji, gdzie - po okresie koczowania na moskiewskim lotnisku - uzyskał czasowy azyl. Przedtem ujawnił tajne dane, które wykazały olbrzymi zakres inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez NSA w USA, Niemczech i na całym świecie. Jak się okazało, NSA podsłuchiwała rozmowy telefoniczne wielu polityków, w tym telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel. Ujawnienie tych dokumentów było szokiem i doprowadziło do kryzysu w stosunkach niemiecko-amerykańskich. Snowden jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces o zdradę.

Norweski Komitet Noblowski będzie przyjmować kandydatury do nagrody za 2014 roku do 1 lutego. Ostateczna lista ma być przygotowana do 4 marca, a zwycięzca ogłoszony 10 października. Zgodnie z wolą fundatora nagrody norwescy parlamentarzyści mają prawo zgłaszania kandydatów do wyróżnienia. Poza nimi taki przywilej mają m.in. członkowie sądów międzynarodowych czy rektorzy uniwersytetów.

W 2013 roku Pokojowy Nobel przypadł Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)