Trwa ładowanie...
d4kkpkk
IAR

Norwegia staje się schronieniem dla terrorystów

Terroryści z wielu krajów coraz częściej starają się uzyskać azyl polityczny w Norwegii - alarmuje cywilny kontrwywiad PST. Do skandynawskiego kraju trafiają m. in. członkowie bojówek Państwa Islamskiego, nigeryjskiego Boko Haram i al-Shabab z Somalii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Norwegia staje się schronieniem dla terrorystów
(AFP, Fot: FLORIAN PLAUCHEUR)
d4kkpkk

Norweski Urząd Imigracyjny podał, że od 2008 roku odmówiono azylu około stu osobom z powodu ich terrorystycznej przeszłości. Władze starają się tych uchodźców odesłać z powrotem do ich krajów. Najczęściej jest to jednak niemożliwe, bo międzynarodowe konwencje zabraniają tego wobec osób, którym po powrocie do ojczyzny grozi nieludzkie traktowanie lub kara śmierci. Wiadomo, że część wydalonych powraca potem nielegalnie do Norwegii.

Udowodnienie im działalności przestępczej i oddzielenie od pozostałych uciekinierów szukających w Norwegii azylu nie jest jednak łatwe, wymaga czasu i pieniędzy.

Wkrótce rozpocznie się tam proces jednego z przywódców talibów afgańskich, który zdołał zorganizować komórkę zwolenników dżihadu, zanim zainteresowały się nim służby.

d4kkpkk

Przedstawiciel pionu imigracyjnego norweskiej policji, Rolf-Arne Kurti powedział, że zahamowanie powrotów uchodźców podejrzanych o terroryzm, jest praktycznie niemożliwe. Przypomina on, że norweska granica morska z setkami małych portów liczy 8500 km i jest nie do upilnowania.

Zobacz także - Nigeryjscy islamiści z Boko Haram szkolą dzieci

d4kkpkk

Podziel się opinią

Share
d4kkpkk
d4kkpkk
Więcej tematów