Trwa ładowanie...

Norwegia. Osuwisko w Ask pochłonęło wiele domów. Zlekceważono raport geologów?

10 osób zostało rannych w wyniku osuwiska ziemi, które zeszło wczesnym rankiem w środę w miejscowości Ask w Norwegii. Wciąż nie jest znany los 12 osób. Ewakuowano już ponad 700 osób, ziemia nadal się osuwa. Wszystko wskazuje na to, że budując osiedle zlekceważono ostrzeżenie geologów.

Norwegia. Osuwisko w Ask pochłonęło wiele domów. Zlekceważono raport geologów?Norwegia. Osuwisko w Ask pochłonęło wiele domów. Zlekceważono raport geologów?Źródło: PAP, EPA
dp3dbvo

- To jest katastrofa - skomentowała sytuację po przybyciu do Ask premier Norwegii Erna Solberg. Jej zdaniem akcja ratunkowa może potrwać bardzo długo. Nadal poszukiwanych jest 12 osób (początkowo było ich 26 - przyp. red.). Wiadomo, że mieszkały w domach w centrum osuwiska, ale nie wiadomo, czy w chwili tragedii były w domu. Nie ma z nimi wciąż kontaktu.

Grunt wciąż jest niestabilny, zagrożone są kolejne budynki, stanowiące część wybudowanego tu w ostatnich latach osiedla domów. Pierwsze z nich oddane zostały do użytku w 2008 roku. Trzy lata po tym, jak Norweski Instytut Geotechniczny przyznał temu rejonowi piąty, najwyższy w pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia możliwością wystąpienia osuwiska - informuje portal tv2.no.

Norwegia. Takie osuwiska pojawiały się w Ask wcześniej

Wioska Ask jest położona na glebie zawierającej duże ilości specyficznej gliny, która bardzo szybko potrafi się zmienić z postaci stałej w płynną. To miejsce znane jest z wcześniejszych osuwisk. Dlatego w 2005 roku pojawili się tu geolodzy, by ocenić ryzyko wystąpienia kolejnych takich zjawisk.

Landslide in Gjerdrum, Norway.

Geolodzy mieli także, jak przekonuje deweloper, wielokrotnie badać grunt podczas kolejnych etapów budowy osiedla. I - jak dodaje - nie mieli zastrzeżeń.

dp3dbvo

Mężczyzna sam mieszka na tym osiedlu. Około 300 metrów od skraju osuwiska. Został ewakuowany tak, jak wielu innych mieszkańców osiedla.

PAP/EPA PAP, EPA
Źródło: PAP, EPA

- To ogromne osuwisko - mówi w rozmowie z portalem tv2.no. - Nie rozumiem co się stało - zapewnia.

Norwegia. Instytut odmówił komentarza

Norweski portal zwrócił się z prośbą o komentarz w tej sprawie do Norweskiego Instytutu Geotechnicznego, który w 2005 roku wydał alarmujący raport. Ten jednak chwilowo odmówił wypowiedzi na ten temat.

Z informacji norweskich mediów wynika, że powierzchnia osuwiska wynosi ponad 210 tys. metrów kwadratowych. Miejscowość, w której mieszka około 5 tys. osób przedzielił głęboki wąwóz, którego długość sięga ponad 700 metrów, a szerokość 20-30 metrów.

dp3dbvo

Miejscowe władze twierdzą, że prawdopodobnie konieczna będzie kolejna ewakuacja. Domy opuścić będzie musiało kolejne 800 osób. Grunt wciąż jest niestabilny i wciąż się osuwa.

Źródło: tv2.no, nrk.no

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dp3dbvo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp3dbvo
Więcej tematów