Norwegia: 65 ton rtęci w rdzewiejących butlach we wraku U‑864 na Morzu Północnym
Co najmniej sześćdziesiąt pięć ton rtęci leży na dnie Morza Północnego przy norweskim wybrzeżu. Rtęć znajduje się w ponad 1800 stalowych, stopniowo rdzewiejących butlach we wraku niemieckiego okrętu podwodnego U-864, rozbitym brytyjskimi bombami w lutym 1945 r.
Samoloty brytyjskie zatopiły go przy niewielkiej, ale zamieszkanej norweskiej wyspie Fedje. Okręt z tym ładunkiem płynął do Japonii, a Brytyjczycy podejrzewali, że przewozi również niemiecki uran.
U-864, spoczywający na głębokości 150 metrów, odkryła w 2003 roku norweska marynarka wojenna. Norweski rząd zapowiedział wówczas wydobycie rtęci. Specjaliści określili wrak i jego zawartość jako tykającą bombę ekologiczną. Jednak koszty takiej operacji, obliczane na równowartość ponad 13 mln euro, spowodowały, że do tej pory nic w tej sprawie nie uczyniono.
Z okazji okrągłej, 10. rocznicy odkrycia zatopionej rtęci sprawa pojawiała się ponownie w norweskim parlamencie. Jednak przedstawiciele rządu oraz służb ochrony środowiska przyznali, że nadal nie ma nawet harmonogramu działań w tej sprawie.