Norman Davies dokotorem honoris causa UJ
Brytyjski historyk i publicysta, znawca dziejów Polski i przyjaciel naszego kraju Norman Davies odebrał dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ten sposób wyróżniono pisarza, którego książki kształtują świadomość historyczną Polaków i Europejczyków.
Davies otrzymał już jeden doktorat na tej uczelni - w 1970 r. z dziedziny historii. Z wnioskiem o nadanie mu tytułu honorowego musiał zgodnie z przepisami wystąpić inny wydział uniwersytetu i uczynił to wydział filologiczny (honorując nie tylko historyka, ale pisarza), wspierany przez wydział filozoficzny.
Prof. Ryszard Nycz w mowie na cześć laureata podkreślił, że książki Daviesa weszły już do kanonu lektur Polaków, a jego wizja historii Polski wzbudzała różne reakcje - fascynowała, bulwersowała, wywoływała sprzeciw i dyskusję w gronie historyków. Dodał, że pisarz odważnie kwestionuje obiegowe sądy i stereotypy, nie pomija trudnych, najbardziej konfliktogennych zjawisk.
"Prof. Davies spogląda na dzieje nie tylko przez pryzmat historii zwycięzców, lecz i zwyciężonych, nie tylko z punktu widzenia centrum, lecz i regionalnych peryferii, nie tylko z perspektywy większości, ale i mniejszości - etnicznych, społecznych, religijnych czy kulturowych" - mówił prof. Nycz. Dodał, że zapewne dlatego Daviesowskiemu obrazowi przeszłości nie grozi zniekształcenie przez przesądy, ideologie czy doktryny.
Norman Davies od lat jest bardzo związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie pod kierunkiem prof. Henryka Batowskiego przygotował i obronił pracę doktorską. Ostatnio zgodził się przyjąć tytuł Protektora, a właściwie Wielkiego Jałmużnika Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową.
Urodzony w 1939 r. Davies kilka lat temu przeszedł na wcześniejszą emeryturę i poświęcił się pisaniu książek. Jest autorem takich dzieł historycznych jak: "Boże Igrzysko. Historia Polski", "Orzeł Biały - czerwona gwiazda. Wojna polsko-sowiecka 1919-1920", "Europa", "Mikrokosmos", "Wyspy".
Dzięki książce prof. Daviesa "Boże Igrzysko" Polska przestała być dla ludzi na Zachodzie jednym z anonimowych krajów komunistycznych. Brytyjski historyk pisał o dziejach Polski często, rzetelnie i z dużą życzliwością. Słynna jest przygoda Daviesa z uniwersytetem w Stanford, na którym starał się o profesurę. Profesury nie otrzymał, a zarzuty dotyczyły rzekomego "polonofilstwa" historyka.
Davies jest związany z Krakowem także dlatego, że stąd pochodzi jego żona. Prof. Davies na stałe współpracuje z wydawnictwem Znak. Jest honorowym obywatelem Krakowa, Lublina i Wrocławia i doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego oraz UMCS.