Trwa ładowanie...
d1zqekr

Nocne wejście Bartłomieja M. do CEK NATO. Jest decyzja sądu

"Nie mieli prawa" - tak nocne wejście Bartłomieja M. w eskorcie Żandarmerii Wojskowej do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO ocenił Sąd Okręgowy w Warszawie. Wbrew prawu było też odwołanie twórców CEK przez Antoniego Macierewicza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W prokuraturze toczy się śledztwo ws. legalności wejścia Bartłomieja M. do CEK NATO
W prokuraturze toczy się śledztwo ws. legalności wejścia Bartłomieja M. do CEK NATO (East News, Fot: Mariusz Grzelak/REPORTER)
d1zqekr

Wraca głośna sprawa z 18 grudnia 2015 roku. Wtedy pełnomocnik szefa MON Bartłomiej M. na polecenie Antoniego Macierewicza wszedł nocą do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Resort twierdził, że interweniował, bo w budynku bezprawnie przechowywane są niejawne dokumenty. Oskarżeni o to zostali pułkownik Krzysztof Dusza i jego zastępca generał Piotr Pytel. Sąd zdecydował jednak o umorzeniu sprawy.

Dziennikarze "Superwizjera" i tvn24.pl dotarli do uzasadnienia tej opinii. Sąd podkreślił, że działania Macierewicza i Bartłomieja M. były "niezgodne z przepisami prawa, zarówno krajowego, jak i międzynarodowego".

Sąd zwrócił uwagę na to, że Bartłomiej M. i inne osoby biorące udział w tym akcji nie miały prawa wejść do CEK NATO. Zaznaczył, że Centrum nie podlega MON.

d1zqekr

Zobacz także: Karczewski odpowiada na słowa Wałęsy o PiS z 4 czerwca

Layer 1

CEK NATO jest organizacją międzynarodową i w związku z tym ma charakter międzynarodowy. Nie mieści się w kategorii administracji rządowej, nie podlega Ministrowi Obrony Narodowej i nie jest przez niego nadzorowana (...). Zdaniem Sądu Okręgowego oznacza to, że ówczesny Minister Obrony Narodowej niezgodnie z przepisami Porozumienia Technicznego (a więc z prawem międzynarodowym) odwołał z delegacji w Centrum zarówno gen. rez. Piotra Pytla, płk rez. Krzysztofa Duszę, jak i inne osoby zatrudnione. Również niezgodnie z tym zapisem powołał nowego pełnomocnika do spraw tworzenia CEK NATO Bartłomieja M.

Opinia do decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie

Zobacz też: "Ja tylko wykonywałem polecenia”. Misiewicz tłumaczy akcję w CEK NATO

d1zqekr

Wyrok ws. byłych szefów CEK NATO nie jest prawomocny. Prokuratura zapowiedziała apelację. Z kolei w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wciąż toczy się śledztwo ws. legalności wejścia Bartłomieja M. do CEK NATO. Na razie nie postawiono zarzutów w sprawie.

Problemy Bartłomieja M.

Były rzecznik MON trafił do aresztu pod koniec stycznia. Powód? Razem z byłym posłem PiS Mariuszem Antonim K. miał "powoływać się wspólnie i w porozumieniu na wpływy w instytucji państwowej i pośredniczyć w załatwieniu określonych spraw celem uzyskania korzyści majątkowej w kwocie ponad 90 tys. zł".

Ponadto Bartłomiej M. usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego i działania na szkodę spółki Polska Grupa Zbrojeniowa. Razem z byłą pracownicą resortu obrony narodowej Agnieszką M. miał doprowadzić do "wyrządzenia spółce szkody w wysokości 491 964 zł".

Źródło: tvn24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zqekr

Podziel się opinią

Share
d1zqekr
d1zqekr
Więcej tematów