Trwa ładowanie...

Noc Naukowców w Poznaniu - coś dla miłośników chemii, fizyki i... krzyków

W piątek 25 września w Poznaniu podobnie jak i w 300 innych miastach Europy odbędzie się Noc Naukowców, podczas której będzie można przekonać się, że chemia, fizyka czy biologia pełne są zadziwiających zjawisk.

Noc Naukowców w Poznaniu - coś dla miłośników chemii, fizyki i... krzykówŹródło: materiały organizatora
d2dl6ox
d2dl6ox

Od 2005 r. w ostatni piątek września w wielu miastach Europy odbywa się Noc Naukowców. Tej wyjątkowej nocy (chociaż większość atrakcji zaczyna się już około godz. 16-17) pracownicy naukowi otwierają drzwi do swoich laboratoriów i pracowni, aby każdemu pokazać, że ich codzienna praca jest niezwykle ciekawa i pasjonująca.

W poznańskiej edycji Nocy Naukowców podobnie jak w ostatnich latach biorą udział: Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Wychowania Fizycznego oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, największy ośrodek badawczo-naukowy w Polsce w dziedzinie informatyki. Poszczególne wydziały uczelni przygotowały dla publiczności całą masę eksperymentów, pokazów, warsztatów, wystaw i wykładów.

Jak co roku szczególnie dużo atrakcji szykuje Politechnika Poznańska. W Centrum Wykładowym przy ul. Piotrowo jako prawdziwy hit tegorocznej Nocy Naukowców zapowiadane jest „Fizyka Wind Show”, podczas którego będzie można zobaczyć różne ciekawe zjawiska związane z ruchem powietrza.

„Wywołamy wiatr z butelki, stworzymy zakręcone pierścienie i poznamy sekrety żeglarzy oraz... piłkarzy” – zapowiadają w programie organizatorzy.

d2dl6ox

Także tutaj będzie można zobaczyć „Laboratorium Szalonego Chemika” oraz „Akademię Policyjną”, w której będzie można m.in. poznać tajniki pracy techników policyjnych pracujących na miejscach zbrodni, a także sposoby tworzenia portretów pamięciowych, które sporządza się przy poszukiwaniach przestępców.

Inne atrakcje przygotowane przez Politechnikę Poznańską to m.in. konkurs dla... krzykaczy, czyli rywalizacja, w której o wygranej zdecyduje dokładny pomiar siły głosu. W „Laboratorium Zimna” będzie można natomiast zobaczyć, co się dzieje z różnymi rzeczami zamrożonymi do temperatury -196 stopni Celsjusza. Nie zapomniano o części artystycznej, czyli koncercie studentów - beatboxerów, którzy bez instrumentów muzycznych, a tylko za pomocą aparatu mowy potrafią wydobyć przeróżne dźwięki.

Z kolei na Wydziale Biologii UAM na Morasku będzie można zobaczyć, jak powstają lody z ciekłego azotu przeznaczone do konsumpcji, a także wziąć udział w warsztatach perfumiarstwa. W „Laboratorium Piękna” będzie można samemu przygotować cień do powiek, krem czy błyszczyk.

Mnóstwo atrakcji przygotował także Uniwersytet Przyrodniczy, gdzie m.in. będzie można nauczyć się wytwarzania mebli z materiałów recyklingowych czy też... samodzielnego warzenia piwa.

Dokładny program Nocy Naukowców można znaleźć na stronie www.poznan.nocnaukowcow.pl.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2dl6ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dl6ox
Więcej tematów