Polska"Niszczy ład i wprowadza chaos". Klątwa "trzynastego"

"Niszczy ład i wprowadza chaos". Klątwa "trzynastego"

Dziś wypada piątek trzynastego. Grzegorz Odoj, etnolog, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego tłumaczy w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że czas dzielimy na dobry i zły. - W dni złe nie należy podejmować pewnych działań czy rozpoczynać nowych prac. Trzynastego nigdy nie woduje się statków, a w piątki trzynastego nie należy się kąpać, a i kichanie może się dla nas źle skończyć - wyjaśnia.

"Niszczy ład i wprowadza chaos". Klątwa "trzynastego"
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

13.04.2012 | aktual.: 13.04.2012 11:56

- Są złe godziny, ale także złe dni. Tak samo jak są dni szczęśliwe - dodaje etnolog.

Odoj mówi, że "w kulturze tradycyjnej zły był jeszcze poniedziałek, bo wypadał po niedzieli i był takim przejściem ze sfery sacrum do profanum".

Jak tłumaczy Odoj, fobia na trzynastkę wzięła się już w starożytności, gdyż "niszczy ład, wprowadza chaos, jest zaprzeczeniem doskonałości, spokoju, przewidywalności". A wszystko przez liczbę 12, na której opierano już w Babilonii cały porządek świata.

Dlaczego akurat piątek 13. jest złym dniem? - W końcu to w piątek został ukrzyżowany Jezus Chrystus - przypomina. Dodaje również, że w ostatniej wieczerzy brało udział 13 osób. - Za tego trzynastego biesiadnika uznaje się tradycyjnie Judasza. Zburzył on harmonie wieczerzy, a potem przez niego ukrzyżowano Jezusa Chrystusa. Przez długi okres to dziwaczne złożenie funkcjonowało jako uprawomocnienie lęku przed piątkiem trzynastego - wyjaśnia.

Istnieje również klątwa związana z zakonem templariuszy. - Dokładnie 13 października 1307 (dwie trzynastki w dacie, a do tego piątek!) król Filip Piękny aresztował ostatniego wielkiego mistrza zakonu Jakuba de Molaya, który rzucił śmiertelną klątwę na króla i na papieża - mówi etnolog.

Etnolog zdradza, co może być coś jeszcze bardziej pechowego od piątku 13? - Jeszcze zbiegnięcie się tej daty i pełni księżyca, o czym dziś się już rzadko pamięta - przypomina.

Trzynastka jest pechową liczbą na całym świecie. Choć w Grecji, Hiszpanii i Rumunii to wtorek trzynastego jest feralny, z kolei we Włoszech piątek, ale siedemnastego dnia miesiąca.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)