Niskokaloryczna dieta nie przedłuży życia
Popularna dieta polegająca na jedzeniu niskokalorycznych, ale bogatych w związki odżywcze posiłków wcale nie przedłuża życia. Takie jej działanie wykazały przeprowadzane kilka lat temu testy na szczurach - czytamy w dzienniku "Polska".
Jak łatwo przewidzieć, ludzki metabolizm okazał się zupełnie inny od szczurzego. Według badaczy z Akademii Medycznej University of Washington, by cieszyć się zdrowiem i dłuższym życiem, powinniśmy zmniejszyć ilość białek w naszych codziennych posiłkach.
Duże zaskoczenie wywołały opublikowane kilka lat temu badania, według których szczury laboratoryjne, którym podawano mniej jedzenia, żyły nawet o połowę dłużej niż ich bardziej syci kuzyni. Na podstawie tych badań uznano, że bardziej postna dieta zmniejsza wydzielanie się związków chemicznych odpowiedzialnych za starzenie się również u ludzi.
Chodziło tu o tzw. insulinopodobny czynnik wzrostu (IFG-1) wydzielany przez wątrobę pod wpływem hormonu wzrostu. Odpowiada on m.in. za rozwój, ale i starzenie się komórek w naszym ciele. Naukowcy podejrzewają, że jego niskie stężenie w organizmie przedłuża życie komórkom. Pojawiły się nawet specjalne kluby, które popularyzowały dietę niskokaloryczną .
Jednak według badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Aging Cell", dieta ograniczająca spożycie kalorii inaczej działa na ludzi, a inaczej na szczury. Mówiąc dokładniej, na ludzi wcale nie działa. Od siedmiu lat badaliśmy członków "CR Society", towarzystwa promującego dietę niskokaloryczną. Odkryliśmy, że ich poziomy IFG-1 są identyczne jak u osób niestosujących takiej diety - mówi prof. Ligi Fontana, główny autor badania. Dla porównania zbadano ludzi niestosujących żadnej konkretnej diety.