Trwa ładowanie...
d2oru9y

Nikaragua: papież zdjął suspensę z byłego ministra sandinistów

Papież Franciszek zdjął z Miguela D'Escoto Brockmanna, suspendowanego księdza, który przyłączył się do sandinistów i był ministrem spraw zagranicznych Nikaragui w latach 1979-90, zakaz sprawowania czynności kapłańskich. Suspensę na D'Escoto nałożył Jan Paweł II.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek nie ma wątpliwości wobec powagi pedofilii
Papież Franciszek nie ma wątpliwości wobec powagi pedofilii (AFP, Fot: VINCENZO PINTO)
d2oru9y

Lewicowo-chrześcijański Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego (FSLN, sandiniści), który nazwę przyjął na część lidera nikaraguańskiego ruchu oporu, Augusto Sandino, walczącego z okupacją Stanów Zjednoczonych w latach 30., sprawował władzę w latach 1979-1990. Sandiniści, popierający teologię wyzwolenia, obalili w 1979 roku proamerykański reżim Anastasio Somozy.

Obecnie 81-letni D'Escoto Brockmann prosił niedawno listownie papieża o zezwolenie mu na odprawianie mszy św. przed śmiercią. W poniedziałek Watykan podał, że Franciszek przychylił się do jego prośby.

Jan Paweł II krytykował teologię wyzwolenia i w 1985 r. zawiesił w czynnościach kapłańskich trzech księży, w tym D'Escoto, za złamanie kościelnego zakazu sprawowania funkcji rządowych.

d2oru9y

Zdaniem ekspertów wrogi stosunek Jana Pawła II do ruchu wynikał - oprócz względów doktrynalnych - z niezrozumienia albo niedocenienia specyfiki kapitalizmu w Ameryce Łacińskiej, gdzie ma on znacznie bardziej "drapieżny" charakter niż w Europie, obfituje w wyzysk świata pracy i generuje większe nierówności społeczne. Według watykanisty Roberto Suro istotne były również obawy papieża o zagrożoną przez teologię wyzwolenia jedność Kościoła w Ameryce Łacińskiej.

Franciszek, który w latach 1973-1979 był młodym prowincjałem jezuitów w Argentynie, podzielał sprzeciw Jana Pawła II wobec marksistowskich założeń teologii wyzwolenia. Ale już jako papież wzywa do większego miłosierdzia i wskazał, że inny symbol teologii wyzwolenia abp San Salwadoru Oscar Romero, zamordowany przez członków salwadorskich komand śmierci, zostanie wkrótce beatyfikowany.

W latach 80. D'Escoto został nagrodzony Międzynarodową Leninowską Nagrodą Pokoju i Nagrodą Thomasa Mertona, przyznawaną za walkę o sprawiedliwość przez pozarządową organizację z Pittsburgha - Ośrodek na rzecz Pokoju i Sprawiedliwości Społecznej im. Thomasa Mertona. W latach 2008-2009 D'Escoto był przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

d2oru9y

Podziel się opinią

Share
d2oru9y
d2oru9y
Więcej tematów