PolskaNIK zwróci się o rozważenie likwidacji statusu zakładu pracy chronionej

NIK zwróci się o rozważenie likwidacji statusu zakładu pracy chronionej

Najwyższa Izba Kontroli zwróci się do
ministra pracy i polityki społecznej o rozważenie likwidacji
statusu zakładu pracy chronionej (zpch). NIK negatywnie oceniła
wykorzystywanie pomocy publicznej przez pracodawców, prowadzących
takie zakłady pracy.

12.07.2007 | aktual.: 15.07.2007 12:56

Kontrola NIK została przeprowadzona w latach 2004-2006 (I półrocze) w 45 zakładach pracy chronionej, które otrzymały pomoc publiczną w łącznej wysokości 300 mln 432 tys. zł. Było to średnio 1.008 zł miesięcznie na jedną zatrudnioną osobę niepełnosprawną. Ponad połowę tych środków stanowiło dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

W dokumencie, opublikowanym na stronie internetowej NIK napisano, że przyjęte rozwiązania legislacyjne skutkowały niegospodarnym wydatkowaniem środków publicznych, np. wypłata zaliczek w maksymalnej wysokości była w ocenie NIK "bezodsetkowym kredytowaniem działalności przedsiębiorców". Brak dokumentacji przy rozliczeniu podwyższonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych nie daje gwarancji, że faktycznie zostały poniesione - zaznaczyła NIK.

Prawie połowa kontrolowanych zpch prowadziła działalność usługową w zakresie ochrony mienia i sprzątania, tj. wyłączoną z badania Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie dostosowania stanowisk pracy. W stosunku do 90 proc. niepełnosprawnych tam zatrudnionych nie były ponoszone koszty na dostosowanie obiektów i pomieszczeń do potrzeb niepełnosprawnych.

NIK stwierdziła też nieprawidłowości przy wpłatach na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). W 32 badanych zpch (71,1 proc.) wpłaty uiszczane były nieterminowo, nie w pełnej należności lub wcale. W tym czasie w kontrolowanych zakładach wydatkowano na rehabilitację zawodową i społeczną jedynie 66,6 proc. środków, jakie wpłynęły na zakładowy fundusz.

W co trzecim badanym zpch nielegalnie wykorzystywano środki ZFRON na regulowanie zobowiązań, wynikających z bieżącej działalności.

Spośród 45 kontrolowanych zpch aż 18 nie wydawało środków ZFRON na indywidualne programy rehabilitacji niepełnosprawnych, mimo że - jak podkreśla NIK - ustawa o rehabilitacji zobowiązuje do przeznaczenia na ten cel 100 proc. nadwyżki środków, uzyskanych w ramach dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz nie mniej niż 15 proc. środków ZFRON.

W okresie objętym kontrolą 8 zpch nie finansowało opieki medycznej niepełnosprawnych pracowników, kolejnych 7 - ostatnie wydatki na ten cel poniosło w 2004 roku. Z pozostałych 30 kontrolowanych zpch - zastrzeżenia dotyczyły - 22. W co piątym kontrolowanym zpch przedstawiane dokumenty nie były spójne z operacjami finansowymi, dokonywanymi na rachunku bankowym.

Kontrole prowadziła także Państwowa Inspekcja Pracy.

W co drugim zpch inspektorzy pracy stwierdzili nieprawidłowości w zakresie ochrony prawnej niepełnosprawnych (w 56 proc. badanych zpch nie udzielano urlopu wypoczynkowego, w 40 proc. nie przestrzegano zakazu zatrudniania niepełnosprawnych w godzinach nadliczbowych, w 37 proc. nie wypłacano lub wypłacano w zaniżonej wysokości wynagrodzenia za godziny nadliczbowe).

Jednocześnie NIK pozytywnie oceniła wykorzystanie środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przez organizacje pozarządowe, działające na rzecz niepełnosprawnych, chociaż stwierdzono uchybienia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)