Trwa ładowanie...
d3nq9ii
terroryzm

NIK w maju skontroluje BOR. Sprawdzi, jak ochraniane są najważniejsze osoby w państwie

W maju NIK rozpocznie kontrolę dotyczącą przeciwdziałania terroryzmowi i zwalczania zagrożeń terrorystycznych. Podczas kontroli sprawdzone zostaną m.in. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Komenda Główna Policji i Biuro Ochrony Rządu - informuje na swojej stronie Najwyższa Izba Kontroli. Kontrolerzy sprawdzą, jak ochraniane są najważniejsze osoby w państwie.
Share
NIK w maju skontroluje BOR. Sprawdzi, jak ochraniane są najważniejsze osoby w państwie
Źródło: newspix.pl, Fot: JACEK HEROK
d3nq9ii

"Terroryzm stanowi obecnie jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. Analiza obszarów ryzyka przeprowadzona przez NIK, a także sygnały otrzymywane spoza Izby wskazywały, że w systemie zapewnienia bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie mogą występować problemy, a osoby ochraniane mogą stać się celem ataków terrorystycznych" - czytamy w komunikacie Izby.

Kontrolerzy będą sprawdzać wszystkie aspekty aktywności Biura Ochrony Rządu: począwszy od analizy zagrożeń i planowania działań ochronnych, poprzez transport oraz zabezpieczenie konkretnych wydarzeń z udziałem osób ochranianych przez BOR.

W ubiegłym tygodniu wniosek do NIK o skontrolowanie BOR i Żandarmerii Wojskowej złożyła Platforma Obywatelska. "W imieniu Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej wnoszę o przeprowadzenie pilnej kontroli oraz zbadanie, pod względem legalności, celowości, gospodarności i rzetelności, działań ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Biura Ochrony Rządu (dalej również: "BOR), jak również Ministra Obrony Narodowej i Żandarmerii Wojskowej, służących zapewnieniu bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie, w okresie od 16 listopada 2015 r. do 13 lutego 2017 roku" - napisano w piśmie do szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Kontrola, którą ma w maju przeprowadzić Izba nie ma jednak związku z tym wnioskiem. Jak wyjaśniono w komunikacie została ona zaplanowana w październiku ubiegłego roku.

NIK planuje zakończenie kontroli w pierwszym kwartale 2018 roku.

d3nq9ii

Podziel się opinią

Share
d3nq9ii
d3nq9ii
Więcej tematów