NIK negatywnie o kontrolowaniu ZOZ‑ów przez wojewodów
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła wywiązywanie się wojewodów z ich ustawowych zadań dotyczących kontrolowania i rejestrowania Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZOZ) - wynika z raportu Izby, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.
"Prowadzone przez wojewodów rejestry były niezgodne ze stanem faktycznym" - oceniła Izba. "Najczęściej dotyczyło to wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną oraz zakresu świadczonych usług zdrowotnych" - czytamy w raporcie.
NIK wymienia przykład niepublicznego ZOZ w Łodzi, w którym nie przeprowadzano przeglądów i konserwacji użytkowanego sprzętu, "pomimo że np. aparat do terapii ultradźwiękami wyprodukowany został w 1973 r., a aparat do terapii prądem stałym i prądami niskiej częstotliwości - w 1980 r." - ustalili kontrolerzy Izby.
"W szpitalu powiatowym w Strzelinie ze 126 urządzeń i aparatów medycznych, mających bezpośredni wpływ na jakość świadczeń zdrowotnych, 100 urządzeń i aparatów nie posiadało znaków zgodności lub świadectw dopuszczenia do użytku" - wymienia Izba. Dotyczyło to m.in. wielu urządzeń z sali operacyjnej. Jak donosi raport, "szpital w ofercie kierowanej do Narodowego Funduszu Zdrowia podał, że użytkowane urządzenia posiadają wymagane atesty".
Izba wykryła też przypadki działań mogących sprzyjać korupcji. Np. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku "zastępca Wydziału Polityki Społecznej był jednocześnie dyrektorem Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Gdańsku i był odpowiedzialny za nadzór i kontrolę nad jednostką, którą kierował" - ujawniła Izba.
Nieprawidłowości wykryte przez NIK dotyczą także m.in. zapewnienia właściwych warunków sanitarno-technicznych pracownikom i pacjentom (wśród nieprawidłowości Izba wymienia np. nadmierne zagęszczenie łóżek szpitalnych w salach chorych, brak pomieszczeń socjalnych dla personelu). "Przyczyną powyższych uchybień był przede wszystkim brak środków finansowych" - oceniła Izba.
Kontrolerzy badali rok 2003 i I kwartał roku 2004. Kontrolę przeprowadzono w 9 województwach: dolnośląskim, kujawsko- pomorskim, łódzkim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim. Kontrolą objęto 61 jednostek, w tym 9 urzędów wojewódzkich i 47 Zakładów Opieki Zdrowotnej, w tym - 28 - niepublicznych.
Izba oceniła, że w 7 na 9 skontrolowanych województwach rejestry ZOZ-ów były prowadzone nierzetelnie. Pozytywnie NIK wypowiedziała się w tej kwestii o wojewodzie wielkopolskim i łódzkim. Według NIK, kontrolę ZOZ-ów w zakresie prawidłowości udzielania świadczeń zdrowotnych wykonywali jedynie wojewodowie warmińsko-mazurski i mazowiecki. Skala nieprawidłowości była - w ocenie NIK - zróżnicowana.