Trwa ładowanie...
d32h5tj

NIK: Firmy państwowe niewłaściwie gospodarują pieniędzmi


Przedsiębiorstwa państwowe wykorzystują w sposób nierzetelny i niezgodnie z przeznaczeniem publiczne pieniądze - wynika z przedstawionego w środę raportu NIK.

d32h5tj
d32h5tj

Wykorzystanie dotacji, kredytów i pożyczek preferencyjnych przez państwowe podmioty gospodarcze NIK zbadała na przełomie 2000 i 2001 r. Okazało się, że część pomocy została wykorzystana niegospodarnie i niecelowo. Sprzyjał temu brak należytej kontroli i nadzoru ze strony dysponentów środków publicznych.

Niezgodnie z przeznaczeniem wykorzystano pomoc publiczną w wysokości prawie 14 mln zł. Natomiast w sposób niecelowy i niegospodarny użyto ponad 6 mln zł.

Z tej kwoty 5,4 mln zł dotyczyło dotacji Komitetu Badań Naukowych, które przedsiębiorcy niegospodarnie wydatkowali na realizację projektów celowych w ogóle nie wdrożonych do produkcji lub przynoszących efekty ekonomiczne niższe od zamierzonych - czytamy w raporcie NIK.

Według kontrolerów, nierzetelnie były również planowane wydatki z dotacji na restrukturyzację zatrudnienia w hutnictwie żelaza i stali. Miały być one przeznaczone na przekwalifikowywanie pracowników. Według NIK, w latach 1998-2000 (bez ostatniego kwartału), faktycznie wykorzystano na ten cel tylko 5,8% kwoty dotacji. W ocenie NIK, pomoc publiczna udzielona kontrolowanym przedsiębiorstwom nie wpłynęła na zasadniczą poprawę ich kondycji finansowej. (aka)

d32h5tj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32h5tj
Więcej tematów