Trwa ładowanie...
d2ef6qm

Niezwykłe znalezisko sprzed ponad 3350 lat

Zespół archeologów z Armenii odnalazł na stanowisku w południowym Egipcie posąg faraona Amenhotepa III sprzed ponad 3350 lat - informuje serwis internetowy Armenian News.

d2ef6qm
d2ef6qm

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych na terenie pośmiertnej świątyni faraona Amenhotepa III z XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.), panującego w latach ok. 1388-1351 p.n.e., której pozostałości znajdują się w Luksorze.

Jak poinformował archeolog Gurik Suruzyan, kierujący pracami zespołu, duży posąg władcy został wykonany z alabastru, pochodzącego - zdaniem ekspertów - ze starożytnych kamieniołomów w Hatnub.

Posąg został odnaleziony w pozycji leżącej, a przewrócony został prawdopodobnie w wyniku silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło okolice Luksoru w okresie panowania faraona Merenptaha (1213-1203 r. p.n.e.) i zburzyło świątynię Amenhotepa III.

Znalezisko przedstawia Amenhotepa III siedzącego na tronie, i może być - zdaniem ekspertów - mniejszą wersją jednego z dwóch olbrzymich posągów tego faraona, zwanych Kolosami Memnona, które przetrwały w miejscu dawnej świątyni w Luksorze.

Posąg został podniesiony i ustawiony we właściwym miejscu, a ceremonia jego odsłonięcia odbędzie się 1 marca br.

d2ef6qm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ef6qm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj