Niezwykłe odkrycie zmieni przypuszczenia naukowców?
Ministerstwo kultury Grecji poinformowało o odnalezieniu przez archeologów na Krecie dowodów na jedną z pierwszych podróży morskich, jakich dokonał prehistoryczny człowiek - donosi serwis internetowy Guardian UK. Oznacza to, że migracja praprzodków współczesnego człowieka do Europy z Afryki obywała nie tylko drogą lądową, jak dotychczas sądzono.
W specjalnym komunikacie ministerstwo poinformowało o odkryciu na stanowisku w południowej części wyspy przez zespół ekspertów z Grecji i USA prymitywnych kamiennych siekier i innych narzędzi, których wiek szacowany jest na 130 -700 tysięcy lat.
Jak głosi komunikat, Kreta jako wyspa oddzieliła się od kontynentu europejskiego około 5 milionów lat temu, tak więc ktokolwiek wykonał kamienne narzędzia, musiał dostać się na wyspę drogą morską i pokonać dystans co najmniej 40 mil morskich (ok. 74 kilometry), dzielący Kretę od najbliższego lądu.
Odkrycie kamiennych narzędzi na Krecie może zmienić dotychczasowe przypuszczenia naukowców, że migracja praprzodków współczesnego człowieka do Europy z Afryki obywała się wyłącznie drogą lądową.
Prehistoryczne kamienne artefakty zostały odkryte przez naukowców z Amerykańskiej Szkoły Studiów Klasycznych w Atenach oraz archeologów z ministerstwa kultury Grecji na stanowisku w pobliżu miejscowości Plakias, podczas badań miejscowych jaskiń i skalnych wnęk.
Jak poinformowała archeolog Maria Vlazaki z ministerstwa kultury, jak dotąd brakowało śladów i artefaktów wskazujących na obecność ludzkich praprzodków na Krecie we wczesnym okresie epoki kamienia, w okresie paleolitu.
Zdaniem ekspertów, odkrycie na Krecie nie tylko dowodzi odbywania w Grecji podróży po otwartym morzu znacznie wcześniej, niż wskazywały dotychczasowe znaleziska, ale może zmienić opinie naukowców dotyczące możliwości poznawczych i umiejętności wczesnych przodków współczesnego człowieka.
Zespół naukowców planuje przeprowadzenie dalszych - bardziej szczegółowych - badań na stanowisku i zwrócił się do greckich władz o udzielenie na nie zgody.