PolskaNiezwykłe odkrycie w klasztorze w Leżajsku

Niezwykłe odkrycie w klasztorze w Leżajsku

Podczas badań poprzedzających konserwację
refektarza w zabytkowym klasztorze oo. Bernardynów w Leżajsku
natrafiono na zachowany pod warstwą wtórnych przemalowań cenny,
barokowy wystrój malarsko-architektoniczny tej unikatowej sali
jadalnej - poinformował wojewódzki podkarpacki
konserwator zabytków Mariusz Czuba.

21.02.2006 13:25

Są to dekoracje ornamentalne, składające się z pokrywających sklepienia sztukaterii oraz wysokiej klasy kompozycji malarskich. Wszystko wskazuje na to, że podobne dekoracje znajdują się także pod warstwami malarskimi w innych pomieszczeniach klasztornych. Z tego powodu podjęto już prace związane z ich odkryciem. Rokuje to możliwość przywrócenia tym pomieszczeniom pierwotnych walorów plastycznych.

Pod względem wartości artystycznych leżajski refektarz jest porównywalny jedynie z refektarzem oo. Paulinów w klasztorze na Jasnej Górze. W br. planujemy pełną konserwację tej największej sali leżajskiego klasztoru - powiedział Czuba.

XVII-wieczny zespół klasztorny oo. Bernardynów w Leżajsku zaliczany jest do najznakomitszych barokowych obiektów sakralnych w Polsce i Europie, o zachowanym w całości oryginalnym wyposażeniu i wystroju wnętrza. Sama świątynia słynie również z organów, jednych z największych na świecie, o wyjątkowym brzmieniu, a także ze wspaniałych stalli oraz monumentalnej dekoracji malarskiej autorstwa znanego lwowskiego artysty Stanisława Strońskiego.

Wyjątkowe skarby sztuki, choć dotąd mniej znane, znajdują się też w samym klasztorze. Należą do nich m. in. dekoracje sztukatorskie reprezentacyjnych sal oraz nie mający sobie równych w kraju zespół oryginalnych XVII-wiecznych portali i drzwi prowadzących do klasztornych pomieszczeń. W ubiegłym roku zespół klasztorny oo. Bernardynów w Leżajsku został wpisany na listę Pomników Historii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)